PoradyDomowe trikiZeszłoroczny sweter nie nadawał się na ten sezon. Uratowałam go produktem z lodówki

Zeszłoroczny sweter nie nadawał się na ten sezon. Uratowałam go produktem z lodówki

Sfilcowany sweter możesz uratować domowym sposobem.
Sfilcowany sweter możesz uratować domowym sposobem.
Źródło zdjęć: © Genialne.pl
11.11.2023 18:07

Aby sweter ładnie się prezentował, musisz o niego odpowiednio dbać. Jeśli popełnisz błąd, może ulec sfilcowaniu, przez co nie będzie nadawał się do noszenia. Na szczęście nawet w takim przypadku nie musisz go od razu wyrzucać. Oto kilka domowych sposobów na uratowanie ciepłej odzieży.

Sweter to jesienią i zimą nieodłączny element wielu stylizacji. Jest ciepły, a do tego ładnie się prezentuje. W zależności od fasonu można nosić go do swobodnych zestawień, jak i bardziej eleganckich kreacji. Aby wyglądać w nim efektownie, musisz jednak dbać o to, by dobrze się prezentował. Tymczasem wystarczy niewielki błąd w czasie prania, by go zniszczyć. Na szczęście w większości przypadków zmiany nie są nieodwracalne i możesz jeszcze przywrócić swetrowi pierwotny kształt i piękny wygląd.

Dlaczego swetry się niszczą?

Zwykle sweter niszczy się, gdy niewłaściwie o niego dbasz i nie przestrzegasz zaleceń producenta związanych z praniem. Najczęściej efekt jest taki, że ubranie się kurczy, a włókna stają się zbite, nierozciągliwe i nieprzyjemne w dotyku. Efekt ten nazywa się sfilcowaniem, ponieważ materiał zaczyna przypominać właśnie filc. Najbardziej podatne na takie zmiany są swetry wykonane z naturalnych materiałów — wełny, angory, moheru oraz kaszmiru. O wiele rzadziej sfilcowane robią się ubrania wykonane z syntetycznego akrylu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak uratować sfilcowany sweter?

Fakt, że sweter uległ sfilcowaniu, nie oznacza, że musisz od razu spisać go na straty. Jest kilka prostych, domowych patentów, które mogą przywrócić mu ładny wygląd. Na początek wypróbuj sztuczkę z zamrażaniem. Zwilż sweter zimną wodą, a następnie owiń folią spożywczą. Umieść zawiniątko w zamrażalniku na kilka godzin. Po wyjęciu z chłodziarki zaczekaj, aż ciuch rozmarznie. Następnie rozwiń go i delikatnie rozciągnij. Gdy już nadasz mu odpowiedni kształt, rozłóż go do wyschnięcia na ręczniku.

Jeśli zamrożenie sfilcowanego swetra nic nie dało, zafunduj mu kąpiel mleczną. Najpierw wlej do miski ciepłą wodę i odrobinę szamponu dla niemowląt (lub innego bardzo delikatnego detergentu). Zamocz sweter w tej mieszance i zostaw na pół godziny. Następnie połącz 2 l wody z 1 szklanką mleka i przełóż ciuch do tej mikstury. Zostaw go w niej na trzy godziny. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij sweter z kąpieli mlecznej i opłucz czystą wodą. Na koniec rozłóż go na ręczniku do wyschnięcia.

kobieta, sweter, oczy, kok
kobieta, sweter, oczy, kok© Pixaby

Alternatywą dla mleka jest woda z gotowania fasoli. Odlej ją z garnka i ostudź. Następnie umieść w niej sweter i zostaw na trzy godziny. Gdy ten czas minie, opłucz ubranie wodą z dodatkiem gliceryny (użyj 100 ml na 4 l wody). Nie odciskaj nadmiaru cieczy. Po prostu rozłóż sweter na ręczniku, by porządnie wysechł.

Jak dbać o sweter, by się nie niszczył?

Jak wspomnieliśmy na początku, aby sweter się nie niszczył i nie filcował, powinieneś stosować się do instrukcji prania zamieszczonej na metce. Zwykle producenci zalecają pranie ręcznetemperaturze 30-40°C, ale dopuszczają również pranie w pralce. W tym przypadku musisz jednak ustawić jak najmniejszą moc wirowania (600-800 obrotów). Używaj również delikatnych, zmiękczających detergentów, a przed wrzuceniem swetra do pralki, przewracaj go na lewą stronę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także