PoradyZjadam wieczorem i zasypiam jak dziecko. Ten owoc działa ja lek na bezsenność

Zjadam wieczorem i zasypiam jak dziecko. Ten owoc działa ja lek na bezsenność

Naukowcy sprawdzili, co pomaga w zasypianiu. Fot. Freepik
Naukowcy sprawdzili, co pomaga w zasypianiu. Fot. Freepik
10.08.2023 17:48

Masz problemy z bezsennością i zastanawiasz się, co pomaga w zasypianiu? Sięgnij po 1 owoc, a każdej nocy będziesz zasypiał błyskawicznie i cieszył się długim, spokojnym snem. Jego działanie potwierdzili naukowcy.

Nie od dziś wiadomo, że dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że aby dobrze spać, powinno się unikać ciężkich dań i pić alkoholu. A co jeść, żeby szybciej zasnąć? Naukowcy wzięli na tapet jeden z owoców i uzyskali bardzo obiecujące wyniki.

Co pomaga w zasypianiu?

Jak pewnie wiesz, aby szybko zasypiać i dobrze spać, warto zadbać o higienę snu. Warto kłaść się i wstawać codziennie o tej samej porze, zawsze ładnie ścielić łóżko i wietrzyć sypialnię przed pójściem spać. Specjaliści radzą też, by zrezygnować z korzystania przed snem z telefonu oraz pobudzających aktywności takich jak oglądanie lub czytanie horrorów. To wszystko standardowe porady. Okazuje się, aby ułatwić sobie zasypianie, możesz zrobić jeszcze jedną, nietypową rzecz. Zjedz kiwi! To nie żart, naukowcy sprawdzili, jak ten niewielki owoc wpływa na osoby mające kłopoty z zasypianiem i uzyskali bardzo interesujące wyniki.

Co pomaga w zasypianiu? Jedzenie kiwi! Fot. Freepik
Co pomaga w zasypianiu? Jedzenie kiwi! Fot. Freepik

Jak kiwi pomaga zasnąć?

Wpływ kiwi na zasypianie przebadali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Tajpej. W ich eksperymencie wzięły udział 24 osoby (2 mężczyzn i 22 kobiety). Wszyscy badani zgłaszali problemy z bezsennością. Naukowcy poprosili ich, by przez 4 tygodnie codziennie na ok. godzinę przed snem zjadali 2 kiwi. W raporcie z badania stwierdzono, że jedzenie kiwi skróciło czas zasypiania, a także zapewniło badanym dłuższy i spokojniejszy sen. Uczestnicy eksperymentu spali dłużej o 5,41% niż zanim zaczęli jeść owoce przed położeniem się do łóżka.

Jedzenie kiwi pomaga w zasypianiu. Fot. Freepik
Jedzenie kiwi pomaga w zasypianiu. Fot. Freepik

Dlaczego kiwi ma zbawienny wpływ na szybkość zasypiania i jakość snu?

Specjaliści uważają, że działanie nasenne włochatych owoców może wiązać się z wysoką zawartością serotoniny oraz kwasu foliowego. Ich niedobory mogą bowiem powodować bezsenność oraz zmęczenie. Równie duże znaczenie mają karetonoidy oraz witamina C, które poprawiają sen. Ale kiwi warto jeść nie tylko przy problemach z zasypianiem. Lista prozdrowotnych właściwości tego owocu jest o wiele dłuższa.

Dlaczego jeszcze warto jeść kiwi?

Kiwi jest prawdziwą bombą witaminową. Warto więc włączyć je do codziennej diety. Zjedzenie 100 g tego owocu zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Znajdziesz w nim również sporo witaminy E, wspomniane kwas foliowy i karetonoidy, a także potas i błonnik pokarmowy. Jedzenie kiwi to świetny sposób na poprawę odporności organizmu (szczególnie u dzieci oraz seniorów i w sezonie przeziębieniowym), a także wyparcie szkodliwego cholesterolu i podniesienie poziomu dobrego. Włochaty owoc jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, pomaga utrzymać prawidłową pracę jelit i zapobiega zaparciom. Z powodzeniem można stosować je jako element uzupełniający leczenie zespołu jelita drażliwego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także