Zjeść do obiadu czy wyrzucić? Co zrobić z ziemniakami, jeśli wypuściły już pędy?
Czy można jeść ziemniaki z kiełkami, czy raczej należy je szybko wyrzucić do kosza? Znamy odpowiedź na to pytanie i ujawniamy całą prawdę.
06.05.2023 17:46
Wielu wielbicieli pyr/kartofli/ziemniaków zastanawia się, czy może jeść swoje ulubione warzywa również wtedy, kiedy wypuszczą kiełki. Tymczasem najpierw należy sobie uświadomić, dlaczego w ogóle na bulwach pojawiają się rzeczone kiełki. Otóż ma to związek z niewłaściwym przechowywaniem ziemniaków. One lubią chłodne, ciemne, a także suche miejsca. Najodpowiedniejsza będzie dla nich spiżarnia, piwnica czy szafka oddalona od źródła ciepła. Powinny leżeć w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza. Kiedy nie spełniasz tych warunków, to na ziemniakach zaczynają pojawiać się pędy.
Czy kiełkujące ziemniaki są szkodliwe?
Zapewne zauważyłeś, że kiedy ziemniaki wypuszczają kiełki, to bulwy od razu tracą jędrność, a także zmniejszają swoje rozmiary (kurczą się). Wówczas automatycznie wzrasta w nich stężenie solaniny. To glikoalkaloid (organiczny związek chemiczny), który jest toksyczny dla ludzi, ale bardzo dobrze wpływa na rośliny. Chroni je przed wirusami, grzybami czy szkodnikami. Co ciekawe, w świeżych kartoflach stężenie solaniny jest minimalne. Natomiast jej poziom znacznie wzrasta w kiełkujących bulwach. Reguła jest prosta: im więcej kiełków, tym wyższe stężenie solaniny. Jeżeli zauważysz zieleniejącą skórkę na ziemniakach, to także sygnał, że mają one w sobie dużą ilość tej substancji. O jej obecności świadczy także charakterystyczna goryczka podczas jedzenia.
Może cię również zainteresować: Czosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w doniczce. Ta roślina to samo zdrowie!
Czy można jeść ziemniaki z kiełkami?
Teoretycznie możesz zjeść ziemniaki z małymi kiełkami (o ile nie zmienił się kolor skórki na zielony oraz jej struktura). Jednak musisz wiedzieć, że nadmiar solaniny może ci zaszkodzić. Objawia się to biegunką, nudnościami, sennością, bólami głowy, kolką jelitową czy pogorszeniem orientacji w terenie. Dodatkowo solanina wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Bulw z kiełkami nie powinny spożywać dzieci ani kobiety w ciąży. Co więcej, mają mało wartości odżywczych oraz witamin. Wszystko dlatego, że wszystkie składniki mineralne są pochłaniane przed rozwijające się pędy.