Zmiel na proszek i wysyp pod maliny. Krzaczki będą uginać się od owoców

Zmiel na proszek i wysyp pod maliny. Krzaczki będą uginać się od owoców

nawóz pod maliny na wiosnę, fot. gettyimages
nawóz pod maliny na wiosnę, fot. gettyimages
27.05.2023 19:00

Ten nawóz pod maliny na wiosnę sprawi, że krzaczki obsypią się soczystymi owocami. Koniecznie spróbuj zrobić samodzielnie tę ekologiczną odżywkę.

Chociaż maliny nie są tak popularne w uprawie, jak truskawki, to oczywiście nie brak osób, które decydują się na to, aby sadzić te rośliny. Jednak, aby zebrać obfite plony, konieczne jest właściwe nawożenie. Musisz wiedzieć, że maliny warto odżywiać trzy raz w ciągu sezonu. Pierwszą dawkę nawozu zastosuj na początku wegetacji (wczesna wiosna). Drugą - na przełomie maja i czerwca. Natomiast ostatnie nawożenie przeprowadź zaraz po zakończeniu owocowania.

Jak nawozić maliny wiosną?

Podczas pierwszego nawożenia malinom należy zapewnić dawkę azotu. Dzięki temu krzaczki zaczną szybciej rosnąć i wypuszczą nowe pędy. Natomiast podczas drugiego nawożenia zadbaj o dostarczenie malinom potasu i fosforu. Te pierwiastki sprawią, że uzyskasz zdrowe, a także smaczne plony. Do zrobienia nawozu potasowo-fosforowego wykorzystaj skórki bananów. Najpierw dobrze je wymyj i sparz wodą. Możesz też kupić owoce ekologiczne. Później skórki wysusz. Do tego celu wykorzystaj piekarnik bądź suszarkę do grzybów. Na koniec wysuszone skórki zmiel na proszek i wysyp wokół krzaczków. Pamiętaj, aby bananowy pył dobrze wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Ostatnia dawka nawozu w sezonie, także powinna zawierać potas i fosfor.

nawóz pod maliny na wiosnę, fot. gettyimages
nawóz pod maliny na wiosnę, fot. gettyimages

Jak pielęgnować maliny?

Maliny dostępne są w dwóch odmianach. Letnia - owocuje od czerwca do sierpnia, a jesienna - pomiędzy sierpniem a październikiem. Te owoce lubią dobrze przepuszczalną glebę (pH-6,5) i lekko kwasową. Powinna być także próchnicza i żyzna. Wówczas uzyskasz najlepsze plony. Dodatkowo preferują słoneczne stanowiska, ale krzaczki powinny być osłonięte przed bezpośrednim działaniem słońca. Wybierz dla nich południowo-zachodnią lub południowo-wschodnią część ogrodu. Oczywiście gleba powinna być pozbawiona chwastów. Maliny mają płytki system korzeniowy. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest ich podlewanie. Dostateczna ilość wody sprawi, że owoce będą większe, soczystsze, a zbiory lepsze. Krzaczki lubią wodę i potrzebują jej całkiem sporo. Najwięcej piją jej w okresie od kwitnienia do początku dojrzewania owoców. Maliny podlewaj najlepiej dwa razy dziennie: rano oraz wieczorem.

nawóz pod maliny na wiosnę, fot. gettyimages
nawóz pod maliny na wiosnę, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także