PoradyDomowe trikiZmieszaj z płynem i wetrzyj w drzwiczki piekarnika. Będą jak nowe!

Zmieszaj z płynem i wetrzyj w drzwiczki piekarnika. Będą jak nowe!

Jak wyczyścić drzwiczki piekarnika, fot. Adobe Stock
Jak wyczyścić drzwiczki piekarnika, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk
25.09.2023 09:34

Drzwiczki piekarnika to jedno z tych miejsc, na którym pojawiają się trudne do usunięcia zabrudzenia. Chcesz przywrócić im dawny blask? Wyjaśniamy, jak wyczyścić drzwiczki piekarnika domowym sposobem. Po 5 minutach będą jak nowe.

W trakcie pieczenia na drzwiczkach piekarnika osadza się tłuszcz. W styczności z wysoką temperaturą dosłownie wżera się w szkło, sprawiając, że pojawiają się na nich brązowe plamki. Jak pozbyć się zabrudzeń? Czy warto inwestować w drogie środki czystości? Wyjaśniamy.

Jak wyczyścić drzwiczki piekarnika?

Usunięcie przypalonego tłuszczu to nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji większość z nas sięga po druciaka, czyli gąbkę wykonaną z aluminium. Choć to rozwiązanie jest skuteczne, ma jedną, dużą wadę. Aluminium rysuje szkło, a tych rys niestety nie da się już usunąć. Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy, że przygotujesz domowy płyn usuwający tłuszcz. Potrzebujesz zaledwie dwóch składników, a jeden z nich na pewno masz już w domu. Jest nim płyn do naczyń. Co więc jest drugim składnikiem? To cola, najpopularniejszy napój na świecie. W coli znajduje się wysoka ilość kwasu fosforowego, który usuwa tłuszcz, kamień, a nawet rdzę. Jak przygotować domowy detergent? Do 500 ml coli dodaj łyżkę płynu do mycia naczyń. Wymieszaj ze sobą oba składniki, a następnie wetrzyj roztwór w powierzchnię piekarnika. Pozostaw go tak na 5 minut, a po tym czasie zetrzyj wilgotną gąbką. Po zabrudzeniach nie powinno być już śladu.

Jak wyczyścić drzwiczki piekarnika, fot. Adobe Stock
Jak wyczyścić drzwiczki piekarnika, fot. Adobe Stock

Rozpuść tabletkę do zmywarki i wetrzyj ją w drzwiczki. Efekt cię zaskoczy

Patent z colą to niejedyny sposób na pozbycie się nieestetycznych plam z drzwiczek piekarnika. Równie skuteczny płyn możesz przygotować na bazie... tabletki do zmywarki. W tego typu detergencie znajduje się wysokie stężenie sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego, które doskonale radzą sobie z tłuszczem. Jak przygotować taki płyn? W niewielkiej misce umieść tabletkę, a następnie zalej ją wrzątkiem. Po chwili powinna się rozpuścić. W tak przygotowanym roztworze zanurz gąbkę i przetrzyj nią brudne drzwiczki. Po 15 minutach przetrzyj powierzchnię czystą szmatką. Drzwiczki będą jak nowe.

Jak wyczyścić drzwiczki piekarnika, fot. Adobe Stock
Jak wyczyścić drzwiczki piekarnika, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także