PoradyLajfhakiZmieszaj z wodą i pryskaj parapety i firanki. Pająki nawet się nie zbliżą

Zmieszaj z wodą i pryskaj parapety i firanki. Pająki nawet się nie zbliżą

Sposób na pająki, fot. Adobe Stock
Sposób na pająki, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk
15.09.2023 09:45

Jesienią, pająki zaczynają rozglądać się za schronieniem, w którym to będą mogły przetrwać chłodne dni. Część z nich znajduje je w piwnicach czy suterenach, a jeszcze inne wkradają się do naszych domów. Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z prawdziwą inwazją, poznaj prosty sposób na pająki. W ten sposób skutecznie je odstraszysz.

Pająki to bardzo potrzebne i pożyteczne stworzenia, które są ważną częścią ekosystemu. Szczęśliwie dla nas, w Polsce nie ma żadnych jadowitych gatunków, które mogłyby zrobić nam krzywdę. Niestety, pajęczaki często odwiedzają nasze domy, szybko się w nich zadomawiając. Jak ustrzec się przed wizytą niechcianych lokatorów?

Zmieszaj z wodą i spryskaj parapety. Prosty sposób na pająki

Jak pająki przedostają się do naszych domów? Najczęściej przez otwarte okna i kratki wentylacyjne. Po wejściu zaczynają szukać bezpiecznego, ciemnego schronienia, w którym to nikt ich nie zauważy. Najczęściej lokują się za pralką, szafą czy łóżkiem. Zimą, zapadają w sen, z którego to wybudzają się dopiero wiosną. Możesz temu zapobiec. Jak to zrobić?

Z pewnością masz w swoim domu bazylię, miętę bądź cytrynę? A może masz olejek eteryczny z jednej z wymienionych roślin? Jeśli tak, możesz przygotować domowy spray odstraszający pajęczaki, którego to przygotowanie zajmie ci zaledwie kilka chwil. Zacznijmy od wariantu cytrynowego. Potrzebujesz buteleczki z atomizerem, 100 ml wody i 50 ml soku z cytryny. Wodę wlej do butelki, dodaj do niej sok z cytryny, zakręć dozownik, a całość dokładnie wstrząśnij. Tak przygotowanym sprayem spryskaj wszystkie okna, parapet, firanki i kratkę wentylacyjną. Zabieg powtarzaj co trzy dni, przez całą jesień. Pająki nie znoszą zapachu cytryny, a kiedy go poczują, od razu uciekają.

Sposób na pająki, fot. Unsplash
Sposób na pająki, fot. Unsplash

Wrzuć do gotującej się wody. Tak odstraszysz pająki

Masz w domu doniczkę mięty? Przygotuj z niej napar, który odstraszy pająki. Do niewielkiego rondla wlej 100 ml wody i zagotuj ją. Kiedy zacznie wrzeć, dodaj dwie gałązki mięty i gotuj je przez 5 minut. Po tym czasie odstaw napar do całkowitego ostygnięcia. Zimny, przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nim okna, parapety i kratki wentylacyjne. Lepiej nie pryskać nim firanek, bowiem spray może pozostawić plamy na firanach. Jeśli nie masz w domu mięty, możesz zastąpić ją kroplami miętowymi lub olejkiem eterycznym z mięty pieprzowej. Kupisz go w każdej aptece i sklepie zielarskim.

Sposób na pająki, fot. Unsplash
Sposób na pająki, fot. Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także