Znalazła pod iglakiem i zrobiła kompost. Hortensja nigdy nie wyglądała lepiej
Jeśli masz w swojej okolicy las, musisz wykorzystać jego potencjał! Znajdziesz tam mnóstwo dobrodziejstw, które można wykorzystać do pielęgnacji roślin ogrodowych. Wystarczy pozbierać kilka składników, a będziesz w stanie stworzyć genialną odżywkę do hortensji. Będzie całkowicie naturalna i bezpieczna dla twoich roślin.
Hortensja to roślina, która preferuje kwaśny odczyn gleby. Trzeba stale ją dokarmiać, by nie brakowało jej witamin i minerałów potrzebnych do rozwoju. Braki będą widoczne w ogólnym wyglądzie rośliny, a także wielkości wypuszczanych kwiatostanów. Jeśli chcesz zrobić domową odżywkę, która pomoże jej się wzmocnić przed zimą, wykorzystaj leśne szyszki!
Wykorzystaj leśne znaleziska w pielęgnacji ogrodu
Czy wiesz, że szyszka na drzewie to tak naprawdę kwiatostan? Kiedy staje się już dojrzała i ciężka, zostaje zrzucona na glebę, by uwolnić nasiona i powołać do życia nowe roślinki. Ludzie lubią zbierać szyszki, by później robić z nich różnego rodzaju dekoracje na Boże Narodzenie. Przydają się również do prac ogrodowych jako naturalny nawóz pełen wartości odżywczych i minerałów.
Jeśli planujesz przygotować kompost z szyszek, ważne, by określić, które rośliny potrzebują go do wzrostu. Kwaśny odczyn jest idealny dla hortensji ogrodowych, borówek, azalii, różnych iglaków czy wrzosów. Rośliny, które preferują wyższe pH gleby, nie będą się dobrze rozwijać, dlatego tak ważne jest wcześniejsze rozeznanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z roślinami, które sprawią, że wszyscy będą ci zazdrościć
Jak zrobić idealny kompost z szyszek?
Pierwszy krok to wybranie się do najbliższego lasu lub parku w celu pozbierania szyszek. Mogą być różnego gatunku, ważne by nie było na nich znaków choroby czy zgnilizny. Zgarnij wszystko do worka i potraktuj młotkiem, by dobrze rozdrobnić ich strukturę. Następnie zacznij mieszać szyszki z materią organiczną, np. zebranymi liśćmi z ogrodu czy skoszoną trawą. Zalej wszystko wodą i przerzucaj co kilka dni.
Po ok. 10-15 dniach nawóz powinien być gotowy. Odsącz płyn i rozcieńcz go ze świeżą przegotowaną wodą. Wykorzystaj odżywkę do podlewania hortensji, które potrzebują wzmocnienia przed zimowym okresem. Wiosną, gdy zacznie się pierwszy okres wegetacji, krzaki odbiją od ziemi, a ich pędy będą bujne i mocne. Musisz koniecznie wypróbować ten naturalny wspomagacz.
Po wykorzystaniu nawozu, nie wyrzucaj materii roślinnej. Wystarczy ją ponownie zalać wodą, a w dalszym ciągu będzie oddawać cenne składniki odżywcze. Warto zbierać naturalny kompost do użyźniania gleby dookoła domu. Pokruszone szyszki wymagają nieco czasu, by dobrze się rozłożyły, lecz ich działanie można porównać do drogich nawozów, które kupuje się w sklepach ogrodniczych.