PoradyLajfhakiZnalazłam na strychu zeszyt prababci. Skarbnica wiedzy o domowych sposobach

Znalazłam na strychu zeszyt prababci. Skarbnica wiedzy o domowych sposobach

Babcine sposoby na czysty dom, fot. Freepik
Babcine sposoby na czysty dom, fot. Freepik
25.10.2023 14:48

Za czasów naszych babć nie było mowy o chemicznych środkach czyszczących. Musiały sobie radzić tym, co akurat miały pod ręką. Jeśli masz problem z jakimś zabrudzeniem, koniecznie sięgnij po babcine sposoby, które nic nie kosztują, a działają lepiej od drogiej chemii.

Wyobraź sobie taką sytuację, gdy po wejściu do sklepu na półkach widzisz jedynie mydło, a środki chemiczne nie zostały jeszcze wynalezione. Nasze babcie miały taki widok na co dzień, przez co wypracowały mnóstwo sposobów na czyszczenie powierzchni w domu. Jesteś ciekaw, jak sobie radziły? Poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Babcine sposoby są niebywale skuteczne!

Wykorzystuj to, co masz pod ręką

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szkodliwa jest sklepowa chemia. Substancje w niej zawarte zdecydowanie nie powinny być wdychane przez ludzi. W kontakcie ze skórą często powstają podrażnienia, wysuszenie i obrzęki. Są groźne zarówno dla ludzi jak i zwierząt, które mogą się zatruć już od minimalnej ilości detergentu. Domowe środki są pozbawione tego ryzyka, gdyż robi się je ze składników, które znajdziemy w każdej kuchni. Ich koszt to zaledwie kilka złotych, a działają równie dobrze co szkodliwe płyny. Poznaj babcine sposoby, dzięki którym rozwiążesz wiele domowych kłopotów.

Obraz

Babcine sposoby na zabrudzenia

W dawnych czasach chemia gospodarcza bazowała zaledwie na trzech substancjach: sodzie oczyszczonej, occie i kwasku cytrynowym (lub soku z cytryny). Zakładam, że znasz wszystkie z nich i pewnie masz je w swojej kuchni. Jak je wykorzystywano kilkadziesiąt lat temu? To właśnie na nich bazowały babcine sposoby.

  • Soda oczyszczona nadaje się do pochłaniania brzydkich zapachów. Rozrobiona z wodą i szczyptą soli tworzy pastę, która działa na wszelkie przypalenia. Gospodynie dosypywały ją do prania, by wywabić plamy i wybielić jasne tkaniny.
  • Kwasek cytrynowy ma działanie rozjaśniające, więc często pocierano nim przebarwienia na ubraniach i powierzchniach w domu. Jeśli w czajniku zebrał się kamień, wystarczy wycisnąć sok z jednego cytrusa, rozrobić go z wodą i zagotować. Osad będzie odpadał płatami.
  • Ocet spirytusowywchodził w ruch, jeśli trzeba było umyć okna czy pozmywać tłuste plamy z blatu i stołu. Działa jak nabłyszczacz, odkaża i pochłania brzydkie zapachy. W dawnych czasach był to jedyny środek na walkę z pleśnią w domu.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także