PoradyLajfhakiMam najbujniejszy agrest w całej okolicy, bo zawsze na wiosnę stosuję ten nawóz!

Mam najbujniejszy agrest w całej okolicy, bo zawsze na wiosnę stosuję ten nawóz!

Czym nawozić agrest? Fot. Gettyimages
Czym nawozić agrest? Fot. Gettyimages
02.04.2023 13:48

Agrest nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o uprawę. To owoc doceniany za swoje walory smakowe oraz właściwości odżywcze. Zawiera wiele witamin, choćby A, E, B6 oraz C, a ponadto kwas foliowy, tiaminę, ryboflawinę oraz wapń i potas. Warto mieć go w swoim ogrodzie. Zdradzamy, czym nawozić agrest, aby rósł bujnie.

Nawożenie agrestu to podstawa jego pielęgnacji. Dla uzyskania najlepszego efektu najlepiej odżywiać go regularnie każdego roku, ponieważ cechuje się stałym zapotrzebowaniem na potas, azot, magnez i inne składniki odżywcze. Nie wiesz, czym nawozić agrest? Poznaj nasz skuteczny patent!

Kiedy zacząć nawożenie?

Agrest najlepiej nawozić wczesną wiosną, wykorzystując do tego azot. To właśnie on pozwala na zwiększenie wydajności uprawy tego owocu. Dodany do gleby pobudza roślinę do wzrostu i zaopatruje ją w niezbędne składniki odżywcze. Doświadczeni ogrodnicy stosują nawożenie wedle pory roku. Jesienią aplikują też do podłoża potas, który dodatkowo wspomaga prawidłową budowę plonu. Wspiera też gospodarkę wodną, dzięki czemu rośliny lepiej pobierają wodę. Potas ma działanie wzmacniające, dlatego uodparnia je na choroby i atak szkodników.

Kiedy ciąć agrest, fot. freepik
Kiedy ciąć agrest, fot. freepik

Czym nawozić agrest?

Nawożenie agrestu może odbywać się na kilka sposobów. Popularnie stosuje się do tego obornik, jednak nie zawsze jest to opłacalne — szczególnie jeśli nie dysponujemy nim na własnej działce. Niektórzy wolą używać nawozów o spowolnionym uwalnianiu składników odżywczych. Te zaś dostosowują ilość poszczególnych minerałów do aktualnych potrzeb danej rośliny. Co ważne, nie zaleca się stosowania nawozów zawierających chlor. Jako nawóz do agrestu dobrze sprawdzi się też mączka bazaltowa. Jej dodatek poprawi strukturę gleby. Podpowiadamy, jak stosować nawóz na bazie tego produktu.

Kiedy ciąć agrest? Fot. Gettyimages
Kiedy ciąć agrest? Fot. Gettyimages

Domowy nawóz do agrestu

Mączka bazaltowa jest produktem naturalnym. Powstaje na skutek zmielenia skały bazaltowej. Wyglądem przypomina cement, i jest tak samo ciężka. Zawiera w sobie wiele cennych minerałów. Nic więc dziwnego, że to rewelacyjny nawóz. Stanowi bogate źródło: krzemionki, glinu, żelaza, magnezu i wapnia. Ponadto zawiera: sód, potas, fosfor, tytan, mangan, bor i siarkę. Stosowanie mączki jako nawozu dla roślin jest niezwykle proste. Wystarczy rozsypać ją na glebę i lekko zagrabić z wierzchnią warstwą. I gotowe! Teraz pozostaje tylko obserwować i podziwiać efekty nawożenia, pamiętając o regularnej pielęgnacji kwitnącej rośliny. Dzięki zastosowaniu takiej odżywki agrest będzie rósł zdrowo jak na drożdżach, a sąsiedzi będą zazdrościć ci tak rosłej uprawy.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także