PoradySprzątanieŻółte plamy na toalecie straszą gości? Usuniesz je szybciej niż przypuszczasz

Żółte plamy na toalecie straszą gości? Usuniesz je szybciej niż przypuszczasz

Jak usunąć żółte plamy w sedesie?
Jak usunąć żółte plamy w sedesie?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Justin Smith

01.03.2024 17:15

Z czasem każda toaleta przestaje wyglądać jak ta z katalogu. Mimo to należy pamiętać, by zawsze utrzymywać ją w czystości. Jeśli zauważysz, że w muszli pojawiają się żółte plamy, koniecznie zastosuj poniższy środek myjący. Dzięki niemu obrzydliwe zacieki rozpuszczą się w mgnieniu oka.

Żółte plamy na toalecie nie zachęcają gości do korzystania z ubikacji. Nie zawsze są wynikiem brudu, częściej pojawiają się w starszych muszlach klozetowych, w których po latach użytkowania widać spore zużycie. Żółte plamy to nic innego jak nawarstwiające się minerały z wody, które z czasem zmieniły się w ciemny osad. Ich wygląd bardzo odpycha, dlatego natychmiastowe usunięcie powinno być twoim priorytet. Na całe szczęście jesteś we właściwym miejscu, bo mamy genialny trik, jak je usunąć.

Jak usunąć żółte plamy z toalety? Zacznij skutecznie sprzątać

Nim przejdziesz do usuwania zacieków, powinieneś dowiedzieć, skąd się wzięły i jak im zapobiegać. Samo usunięcie przebarwień nie wystarczy, skoro za kilka miesięcy toaleta będzie znów taka sama. Pierwsza rada jest dość banalna, ale to właśnie do niej sprowadza się cały problem. Bez regularnego sprzątania żółte plamy w toalecie będą się pojawiać notorycznie. Wielu z nas ogranicza mycie do samej dezynfekcji. Brakuje tu szorowania i czyszczenia toalety pod kołnierzem, gdzie również zbiera się mnóstwo brudu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym myć toaletę na co dzień? W naszym serwisie znajdziesz mnóstwo przepisów na domowe detergenty, które są ekologiczne, skuteczne i bardzo tanie w przygotowaniu. Większość potrzebnych składników znajdziesz w domu, co jeszcze bardziej ułatwia całą procedurę. Najskuteczniejsza broń na żółte plamy w toalecie to ocet, cytryna, kwasek cytrynowy czy woda utleniona i to właśnie te składniki warto wykorzystać podczas usuwania żółtych plam.

Jak zrobić środek na żółte plamy w toalecie?

Kwestie organizacyjne mamy za sobą, teraz pora na działanie. Zastanawiasz się, jak usunąć żółte plamy z muszli klozetowej? Mamy pewien pomysł. Wszystko sprowadza się do wykorzystania skutecznego środka myjącego. Od tego, jak mocne są twoje żółte plamy w muszli, zależy to, jakiego środka będziesz musiał użyć.

Lekkie zabarwienia umyj cytryną lub kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w wodzie. Wystarczy namoczyć ręcznik papierowy kwaśnym sokiem i przyłożyć go w miejscu występowania plam. Po kilkunastu minutach żółte plamy zaczną jaśnieć, co znaczy, że preparat zaczyna działać.

Żółte plamy, które od lat utrwalały się na ścianie twojej muszli klozetowej, trzeba potraktować cięższym orężem. Przyda się mieszanka soku z cytryny i octu kuchennego. Wystarczy wykonać mieszankę w proporcji 1:1 i namoczyć w niej ręczniki papierowe. Żółte plamy obłóż nawilżonym papierem i ponownie czekamy aż żółte plamy puszczą. Czasami trzeba trochę poszorować lub dodatkowo polać zabrudzenia wodą utlenioną. Cały proces usuwania plam może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin, w zależności od poziomu zabrudzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także