Ściągnij posiłki do walki z mszycami! Wystarczy 1 rzecz, by przylecieli mali pomocnicy
09.08.2023 16:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy w twoim ogrodzie pojawiają się szkodniki, możesz sięgnąć po specjalistyczne lub domowe opryski. Sprawdzonym sposobem na mszyce są też żółte tasiemki rozwieszone w ogrodzie. Brzmi zabawnie? A jednak to nie jest żart!
Czasami najprostsze metody bywają najlepsze. Widziałeś kiedyś żółte wstążki rozwieszone w ogrodzie? To jeden ze sprawdzonych patentów na mszyce! I wcale nie chodzi tu o żadne magiczne sztuczki czy przesądy. Ten prosty element pozwala szybko uporać się ze szkodnikami i ocalić uprawy.
Jak zwalczać mszyce?
Istnieje wiele metod walki z mszycami. Możesz zastosować chemiczne preparaty, ale musisz liczyć się z tym, że zawarte w nich szkodliwe pestycydy pozostaną na roślinach. Alternatywą jest użycie naturalnych, domowych oprysków na szkodniki. Większość z nich bazuje na tanich składnikach, które większość osób ma w domach. Ich zaletą jest również to, że receptury nie są skomplikowane. Z przygotowaniem takich preparatów poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik. Jest jeszcze jedna opcja. Możesz rozwiesić w ogrodzie żółte tasiemki na mszyce. Sądzisz, że to dziwny pomysł? Kiedy dowiesz się, jak działa ten patent, szybko zmienisz zdanie. To sprawdzona metoda, stosowana przez ogrodników od dawna.
Jak działają żółte tasiemki na mszyce?
Tasiemki zawieszane na roślinach pewnie kojarzą ci się z zabobonami. Niektórzy przywiązują do nowych okazów czerwone wstążki, by uniknąć uroków. W przypadku żółtych tasiemek nie chodzi jednak o żadne przesądy, a o potwierdzone przez wielu ogrodników fakty. Kolor żółty (najlepiej żywy i jaskrawy) wabi biedronki, które są naturalnymi wrogami mszyc. Jedna biedronka może zjeść codziennie nawet kilkadziesiąt owadów niszczących twoje rośliny. Jeśli chcesz wykorzystać boże krówki jako sposób na mszyce, po prostu zawiąż żółte tasiemki na roślinach zaatakowanych przez szkodniki lub tych, które mogą być zagrożone. Siedmiokropki z pewnością skorzystają z zaproszenia i szybko uporają się z plagą groźnych dla upraw insektów.
Jakie są skutki pojawienia się mszyc w ogrodzie?
Mszyce atakują wiele roślin. Wykluwają się wiosną, a żerują głównie późnym latem i jesienią. Są bardzo płodne. W ciągu jednego sezonu może przyjść na świat nawet do kilkunastu pokoleń tych szkodników. Owady niszczą liście i łodygi roślin, wysysając z nich sok (łatwo to poznać, ponieważ pojawiają się na nich charakterystyczne deformacje). W efekcie kwiaty i warzywa przestają rosnąć. Nie wypuszczają też nowych liści ani pędów. Poza tym mszyce przenoszą wirusy i wydzielają spadź, która sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.