PoradyLajfhakiZostawiasz mokre pranie w pralce? To błąd, który może kosztować zdrowie

Zostawiasz mokre pranie w pralce? To błąd, który może kosztować zdrowie

Zostawianie mokrych ubrań w pralce to poważny błąd. Jeśli też go popełniasz, powinieneś jak najszybciej zmienić nawyki. Dzięki temu pranie będzie czyste, pachnące i wolne od zarazków.

Mokre ubrania w pralce, fot. Getty Images
Mokre ubrania w pralce, fot. Getty Images

Chyba każdemu zdarzyło się zostawić na jakiś czas mokre ubrania w pralce. Bywa, że cykl kończy się w najmniej odpowiednim momencie — kiedy oglądasz film, przygotowujesz posiłek, nie wróciłeś jeszcze z zakupów lub po prostu zasnąłeś. Takie sytuacje są normalne. Niestety, jeśli dochodzi do nich wielokrotnie, mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Dlaczego mokre ubrania w pralce to poważny błąd?

Niektórzy uważają, że nie stanie się nic złego, jeśli mokre ubrania zostaną w pralce na 8-12 godzin. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Mokre pranie, jak wskazują eksperci, należy jak najszybciej rozwiesić. Maksymalny czas przetrzymywania go w pralce wynosi zaledwie 30 minut. Po tym czasie zaczynają się namnażać groźne bakterie. Im dłużej materiały pozostają mokre w bębnie, tym więcej zarazków się na nich znajdzie. Jeśli przetrzymasz pranie bardzo długo, zacznie się również rozwijać pleśń. Sygnałem, że tak się stało, będzie nieprzyjemny, ostry zapach wydobywający się z bębna. Konieczne będzie nie tylko ponowne pranie, ale również gruntowne czyszczenie pralki.

Mokre ubrania w pralce to poważny błąd. Fot. Getty Images
Mokre ubrania w pralce to poważny błąd. Fot. Getty Images

Nie tylko mokre ubrania w pralce. Jakie inne błędy popełniamy podczas prania?

Mokre ubrania zbyt długo leżące w pralce to tylko jeden z kilku błędów, które wiele osób popełnia w czasie prania. Oto kilka wskazówek, co robić, a czego nie robić, by proces przebiegał sprawnie.

  • Uważaj na ilość detergentów dodawanych do prania. Więcej proszku lub płynu nie oznacza, że pranie będzie czystsze. To tylko dodatkowe obciążenie dla pralki, która produkuje więcej piany, a później musi ją usuwać. Może zdarzyć się, że nadmiar detergentu nie zostanie całkowicie wypłukany z tkanin, przez co zaczną namnażać się na nich bakterie.
  • Zawsze zapieraj poważne zabrudzenia. Jeśli od razu potraktujesz mocną plamę wodą z mydłem odplamiającym i namoczysz ubranie przez kilkanaście minut przed wrzuceniem do pralki, zabrudzenie łatwiej będzie sprać.
  • Nie włączaj pralki zapełnionej do połowy ani zbyt przeładowanej. Pralka zapełniona np. w połowie zużyje prawie tyle samo energii elektrycznej co pełna. Z kolei przeładowanie bębna może skończyć się awarią. Przed włączeniem cyklu sprawdzaj, czy jesteś w stanie włożyć do środka dłoń. Jeśli swobodnie mieści się w środku, to znak, że prania jest w sam raz.
  • Zapinaj zamki błyskawiczne i guziki ubrań. Rozpięte suwaki mogą zaczepić się o inne ubrania i je zniszczyć. Niezapięte koszule po praniu mogą być pozbawione guzików. Chroń swoje ubrania oraz sam bęben, który mógłby zostać uszkodzony np. przez odpięte klamerki.
  • Regularnie czyść pralkę. W niemytej pralce namnażają się pleśń oraz grzyby. Po jakimś czasie z bębna zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach. To sygnał, że musisz działać. Nieczystości z pralki mogą bowiem przejść na ubrania.

Pralka śmierdzi jak szambo? Ten trik kosztuje 2 zł i bez szorowania zlikwiduje smród