Zostawiasz mokre pranie w pralce? Tych skutków możesz nie zauważyć od razu
Zdarza ci się w zabieganiu zapomnieć o wyjęciu mokrych ubrań z pralki? Leń pewnie powie - i tak wyschną same. Lepiej tego nie rób, ten nawyk może słono cię kosztować! Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, zobacz jak mokre pranie w pralce oddziałuje na powstawanie wilgoci i pleśni w bębnie pralki.
Mokre pranie w pralce to nic przyjemnego. Dosycha powoli, chłonie wilgoć i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Dlatego staraj się unikać tego, jak ognia. Dowiedz się, jak jeszcze wpływa to na strukturę ubrań i kondycję pralki.
Dlaczego nie wolno zostawiać prania w pralce?
Każdemu zdarzyło się chociaż raz nie wyjąć mokrego prania z pralki. Nieprzyjemna woń, która później pozostaje na ubraniach, powoduje, że trzeba je wyprać ponownie. A to strata wody, pieniędzy i czasu. Mokre pranie jest też idealnym środowiskiem dla powstawania wilgoci i pleśni, a te, wdychane w powietrzu są zagrożeniem dla układu oddechowego. Jednak to nie jedyna konsekwencja. Dochodzi też do degradacji tkanin i włókien ubrań, przez co tracą na jakości i nie są przyjemne w noszeniu. Istnieje też ryzyko, że bakterie, które zostaną w bębnie, przeniosą się na inne rzeczy. I tak koło będzie się toczyć, a ty pozostaniesz w poczuciu straty. Możesz temu jednak zaradzić. Oto nasza wskazówka.
Mokre pranie w pralce - jak o nim nie zapomnieć?
Wydaje ci się, że jesteś tak roztargniony, że i tak zdarzy ci się zapomnieć wyjąć mokre ubrania z pralki? Nic bardziej mylnego! Są triki, które skutecznie pozwolą wyeliminować ryzyko popełnienia tego błędu. Oto 3 nasze wskazówki, które ci polecamy. Dzięki nim będzie ci łatwiej zarządzać domowymi obowiązkami i rozwiesić pranie na czas:
- Zaplanuj pralkę na konkretną godzinę.
- Ustaw sobie przypomnienie (alarm), aby wiedzieć, kiedy wyjąć pranie.
- Ustal system rotacji prac domowych z innymi domownikami.
Jakie są potencjalne zagrożenia?
Jak już wspomnieliśmy, zostawianie mokrych rzeczy w bębnie pralki może się negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Bakterie i pleśń mogą doprowadzić do:
- Podrażnienia skóry: kontakt ze odzieżą na której są bakterie, może powodować swędzenie, zaczerwienienie i zapalenie skóry.
- alergie: zdarza się, że u osób wrażliwych na pleśń aktywują się objawy alergiczne, takie jak: kichanie, łzawienie oczu lub trudności w oddychaniu.
- infekcje: przy noszeniu stęchłych ubrań mogą pojawić się infekcje skóry lub dróg oddechowych.
Dlatego przed założeniem wysusz dokładnie mokre ubrania, a te, które zatęchły, wypierz ponownie i również porządnie wysusz.