PoradyLajfhakiZrób nawóz z musztardy i podlewaj swoje rośliny raz w tygodniu. Będą rosły bez problemu

Zrób nawóz z musztardy i podlewaj swoje rośliny raz w tygodniu. Będą rosły bez problemu

jak przygotować nawóz z musztardy fot. genialne.pl
jak przygotować nawóz z musztardy fot. genialne.pl
04.04.2023 19:54

Chociaż może wydawać Ci się to zaskakujące, musztarda jest znana doświadczonym ogrodnikom już od dawna. Doskonale wiedzą, jak korzystnie działa na rośliny, dlatego jako swój trik ogrodniczy stosują nawóz z musztardy. Jest doskonała w nawilżaniu i odżywianiu podłoża. Zdradzimy Ci sekret, jak zrobić domowy nawóz z musztardy. Będziesz w szoku, jakie to proste i szybkie! A Twoje rośliny będą rosły jak na drożdżach...a raczej musztardzie!

Musztarda to zimny sos, którego nie może zabraknąć w naszej kuchni. Dodawana do mięs intensywnie podkreśla smak potrawy, zapewniając pozytywne doznania kulinarne. Wiele rodzajów musztardy dostępnych na rynku pozwala wybrać najlepszą dla siebie. Zdradzimy Ci, jak wykorzystać ją jako nawóz.

Musztarda do stosowania nie tylko w kuchni

Wydawać by się mogło, że musztarda sprawdza się jedynie podczas gotowania. Okazuje się jednak, że ma ona szersze zastosowanie za sprawą gorczycy. Doświadczeni ogrodnicy polecają do nawożenia najbardziej białą gorczycę, ponieważ usuwa ona z gleby trudne do rozpuszczenia fosforany.  Korzenie i liście białej gorczycy zawierają też azot, dlatego są dobrym nawozem dla roślin uprawianych w ogrodzie.

above view of glass jar and spoon in pile of natural bee pollen on gray wooden board
above view of glass jar and spoon in pile of natural bee pollen on gray wooden board

Domowy nawóz do roślin z musztardy

Musztarda jako nawóz zastosowana w glebie dostarcza roślinom wiele pożytecznych pierwiastków śladowych: fosforu i azotu. To właśnie one pozwalają wyżywić uprawiane w ogrodzie rośliny - i to w ich początkowej fazie wzrostu. Zastosowane do produkcji musztardy nasiona białej gorczycy są też świetne do zwalczania szkodników ogrodowych, takich, jak: ślimaki i  sprężyki. Musztarda oczyszcza też ziemię z grzybów i zapobiega rozwojowi chwastów. Dzieje się tak, ponieważ roślina po nawożeniu ją tym sosem, rośnie tak szybko, że nie daje możliwości wykiełkować chwastom.

Jak przygotować nawóz z musztardy?

Domowy nawóz do roślin z musztardy nie jest trudny do przygotowania. To tani i szybki trik na nawożenie roślin, w którego działaniu po prostu się zakochasz. Oto przepis, jak zrobić nawóz organiczny z musztardy i...wody!

Przepis krok po kroku:

  • Do słoika włóż musztardę francuską.
  • Zalej ją wodą i zamknij słoik wieczkiem.
Obraz
  • Mocno wstrząśnij.
  • Odstaw na 10 dni.
Obraz
  • Po tym czasie przecedź całość przez gazę.

I już! Twój nawóz jest gotowy i bogaty w: żelazo, wapń, cynk, fosfor, mangan. Podlewaj nim swoje rośliny doniczkowe raz w miesiącu. Zobaczysz, że ich wzrost nabierze prędkości!

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także