PoradyLajfhakiZrób tę jedną rzecz i ciesz się świeżym koperkiem nawet przez 3 miesiące

Zrób tę jedną rzecz i ciesz się świeżym koperkiem nawet przez 3 miesiące

jak przechowywać koperek, fot. Getty Images
jak przechowywać koperek, fot. Getty Images
01.07.2023 16:11

Wiele osób decyduje się na jego posadzenie, ponieważ stanowi pyszny dodatek do wielu potraw. Dodatkowo pięknie pachnie i ma intensywny zielony kolor. Podpowiadamy jak przechowywać koperek.

Dla większości dorosłych przywodzi na myśl ogród warzywny babci. Pachnie dzieciństwem i letnimi obiadami. Dlatego, jeśli go masz, to sprawdź trik na świeży koperek.

Jakie właściwości ma koperek?

Dla naszego organizmu stanowi prawdziwą bombę witaminową, ponieważ w swoim składzie posiada olejki eteryczne, nadające mu aromat. Dodatkowo znajdują się w nim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E, K. Jednak na tym nie kończy się zdrowotne działanie tej przyprawy. Koperek zawiera również witaminy z grupy C, H oraz B, jak również minerały w postaci fosforu, wapnia i żelaza. Zapewne nikt, z ogrodników nie przypuszcza jaki niepozorny skarb znajduje się na jego grządce. Koperek ma też szereg właściwości zdrowotnych:

  • wspomaga pracę jelit;
  • obniża poziom cukru we krwi;
  • poprawia pracę układu moczowego;
  • zawiera przeciwutleniacze.
Green dill in the garden in the morning with dew drops glistening in the sun. Shallow depth of field.
Green dill in the garden in the morning with dew drops glistening in the sun. Shallow depth of field.

Jak przechowywać koperek?

Kiedy pęczek koperku przyniesiemy do naszego domu, to w pierwszej kolejności należy go umyć pod bieżącą wodą, a następnie osuszyć. Wtedy najlepiej jest zużyć go od razu lub na drugi dzień. Natomiast jeśli chcemy zachować go na dłużej, to wystarczy przekroić koperek na pół i umieścić go w słoiku. Dzięki temu może być przechowywany w lodówce do około 3 miesięcy. Możesz też oddzielić końcówki kopru od łodyg. Zazwyczaj panie domu siekają drobno koperek, a potem przesypują go do plastikowego pojemnikai mrożą w zamrażalniku. Sposób ten ma wiele zalet. Po pierwsze zioło zachowuje swój kolor, a po drugie można dodać je w dowolnej chwili do potrawy. Jednak przy tej metodzie warto pamiętać, o tym, aby zawsze chować pojemnik ponownie do zamrażarki.

Obraz

Trik na zawsze świeży koperek

Jeśli nie chcesz kroić kopru, to go zapasteryzuj go. Przedłuży to jego świeżość. Wystarczy, że zanurzysz pęk koperku we wrzątku i przelejesz go zimną wodą. Na koniec umieścić zioło w woreczkach strunowych i zamroź.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także