PoradyZrób ten test, a w 5 minut poznasz prawdę o sobie. Ujawnia podświadome pragnienia

Zrób ten test, a w 5 minut poznasz prawdę o sobie. Ujawnia podświadome pragnienia

japoński test osobowości, fot. Getty Images
japoński test osobowości, fot. Getty Images

17.10.2023 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japoński test osobowości w 5 minut pokaże, jaką jesteś osobą, jak postrzegasz siebie i jak budujesz relacje z innymi. To mało znany w Europie sposób na ocenę predyspozycji psychologicznych. Test możesz wykonać samodzielnie we własnym domu.

Żyjemy w czasach, gdy samodoskonalenie jest celem wielu osób. Aby nad sobą pracować, trzeba jednak zrobić diagnozę tego, co warto zmienić. I tu może przydać się japoński test osobowości. Odpowiadając na kilka pytań, możesz sprawdzić, jakie są twoje nieuświadomione cechy i predyspozycje. Wystarczy kartka, długopis i 5 minut spokoju.

Na czym polega japoński test osobowości?

Japoński test osobowości ma kilka wariantów. We wszystkich należy wyobrażać sobie pewną sytuację na podstawie zadawanych pytań. W najpopularniejszej wersji (nazywanej testem sześcianu), którą za chwilę przytoczymy, scenariusz dotyczy spaceru po pustyni (w innych wędrówki po lesie lub podróży morskiej). Aby wykonać test, upewnij się, że jesteś wypoczęty, najedzony i nie czujesz pragnienia. Następnie znajdź spokojne miejsce i usiądź wyposażony w kartkę i długopis. Poniżej znajdziesz pytania, na które musisz odpowiedzieć. Udzielaj takich odpowiedzi, jakie w pierwszej chwili przychodzą ci do głowy (nie analizuj ich!). Zapisuj je na kartce, by niczego nie zapomnieć. Na zakończenie wyjaśnimy, jak powinieneś zinterpretować swoje odpowiedzi.

Aby wykonać japoński test osobowości, potrzebujesz tylko kartki i długopisu. Fot. Getty Images
Aby wykonać japoński test osobowości, potrzebujesz tylko kartki i długopisu. Fot. Getty Images

Jak zrobić test sześcianu?

Na początek wyobraź sobie, że idziesz przez pustynię. Nagle zauważasz sześcian. Jak wygląda? Jest duży czy mały? Z czego jest wykonany? Porusza się czy jest nieruchomy? W polu widzenia pojawia się drabina. Jest wysoka czy niska? Stoi czy leży? Jakie jest jej położenie względem sześcianu — blisko/daleko, nad/pod/obok? Zjawia się koń. Jak daleko jest od sześcianu? Jest przywiązany czy wolny? Ma siodło czy nie? Idziesz dalej i widzisz kwiat lub kwiaty. Ile ich jest? Co znajduje się obok nich? Nagle zaczyna się burza. Jaka jest jej siła? Czy długo trwa? Jak wpływa na sześcian i inne elementy, które pojawiły się w tej historii? Boisz się jej czy raczej jesteś zaciekawiony?

Japoński test osobowości zrobisz w kilka minut. Fot. Freepik
Japoński test osobowości zrobisz w kilka minut. Fot. Freepik

Jak zinterpretować japoński test osobowości?

Japoński test osobowości, który właśnie wykonałeś, możesz zinterpretować samodzielnie. Przyjrzyj się każdemu z elementów, które zawierała zapisana przez ciebie historia.

  • Sześcian oddaje to, jak postrzegasz samego siebie. Jeśli jest duży, jesteś osobą pewną siebie i wykazujesz cechy przywódcze. Mały wskazuje na skromność oraz niskie poczucie własnej wartości. Ruch sześcianu to znak, że lubisz działać i potrzebujesz ciągłych zmian. Sześcian, który się nie rusza, oznacza, że jesteś osobą bierną i nie lubisz ryzykować.
  • Drabina symbolizuje bliskie ci osoby. Jeżeli jest długa, oznacza to duże grono znajomych i towarzyskie usposobienie, a jeżeli krótka — ograniczone grono osób, którym ufasz. Drabina dotykająca sześcianu to znak, że masz silne relacje z innymi. Ważne jest także jej położenie względem sześcianu. Jeśli leży nad nim, masz niskie poczucie własnej wartości, jeśli jest pod nim — masz tendencję do wywyższania się.
  • Koń jest odzwierciedleniem twojego podejścia do relacji z partnerem. Jeśli jest daleko od sześcianu, nie wierzysz w powodzenie relacji lub w ogóle nie jesteś gotowy na związek. Jeśli jest przywiązany, chcesz być stroną sprawującą w związku kontrolę. Siodło oznacza potrzebę stabilizacji, a jego brak — wolność i swobodę.
  • Kwiaty symbolizują dzieci. Im jest ich więcej, tym więcej chcesz mieć dzieci. Ważna jest również odległość roślin od sześcianu — oddaje to, jak bliska jest/będzie twoja relacja z potomstwem.
  • Burza i to jak ją postrzegasz, wskazuje na to, jak radzisz sobie z lękami oraz problemami. Krótka i łagodna burza oznacza, że dobrze znosisz przeciwności losu. Długa i gwałtowna to znak, że często miewasz kłopoty, z którymi nie jesteś w stanie sobie poradzić.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także