PoradyZrób to w Niedzielę Wielkanocną, a zapewnisz sobie szczęście na cały następny rok!

Zrób to w Niedzielę Wielkanocną, a zapewnisz sobie szczęście na cały następny rok!

Wielkanocna tradycja na szczęście. Fot. Gettyimages
Wielkanocna tradycja na szczęście. Fot. Gettyimages

05.04.2023 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawiasz się, jak zapewnić sobie szczęście na cały kolejny rok? Pomoże w tym jedna z wielkanocnych tradycji. Sprawdź, jak w bardzo prosty sposób przyciągnąć pomyślność losu.

Wielkanoc wiąże się z wieloma obrzędami, tradycjami oraz przesądami. Niedawno pisaliśmy o tym, jaka roślina postawiona na świątecznym stole przynosi pecha. Istnieje również jeden bardzo prosty sposób, by w czasie świąt zapewnić sobie szczęście na cały kolejny rok.

Wielkanocna tradycja na szczęście

Jak wiele wielkanocnych zwyczajów, również ten mający zapewnić pomyślność, jest związany z jajkami. To właśnie ten najpopularniejszy symbol świąt — odpowiednio wykorzystany — może zapewnić szczęście aż do kolejnej Wielkanocy. Aby przyciągnąć szczęście do swojego domu, musisz zrobić bardzo prostą rzecz w Niedzielę Wielkanocną. Jedyne czego potrzebujesz, by zadbać o pomyślność dla siebie i swoich bliskich, to ugotowane na twardo jajko.

Jakie znaczenie ma kolor żółtka jajka? Fot. Genialne.pl
Jakie znaczenie ma kolor żółtka jajka? Fot. Genialne.pl

Jajka w tradycji chrześcijańskiej są symbolem życia i przezwyciężenia śmierci. Z kolei dawni Słowianie wiązali je z kultem boga słońca i przypisywali im magiczną moc. Zgodnie z ich wierzeniami jajka stanowiły amulet chroniący przed czarami oraz złymi mocami. Prawdopodobnie właśnie połączenie tych dwóch tradycji zaowocowało narodzinami wielkanocnego zwyczaju, który ma zapewnić pomyślność losu.

Rozbijanie jajka na szczęście

Powszechnie znany jest zwyczaj stukania się wielkanocnymi pisankami z innymi członkami rodziny. Ta popularna tradycja ma charakter świątecznej zabawy i nie wiąże się z żadnymi przesądami. W jej najpopularniejszej wersji zwycięzca (osoba, której jajo nie zostanie potłuczone) ma prawo zebrać i zjeść pozostałe jajka.

rozbijanie jajek na szczęście, fot. Genialne.pl
rozbijanie jajek na szczęście, fot. Genialne.pl

Ta jajeczna zabawa dostarcza wszystkim uczestnikom sporo radości, ale nie przynosi szczęścia. Aby zapewnić sobie i domownikom pomyślność na cały nadchodzący rok, trzeba zrobić coś innego. Szczęście przyciągniesz jedynie przez rozbicie jajka o ścianę lub podłogę domu. Ważne, abyś następnie koniecznie podzielił się nim ze współbiesiadnikami w czasie wielkanocnego śniadania. Najlepiej, aby było to pierwsze jajko zjedzone tego dnia.

Zwyczaj rozbijania jajka na szczęście najprawdopodobniej przywędrował do Polski z Bułgarii. W tamtejszej tradycji funkcjonuje on jednak w nieco innej wersji. Największa różnica polega na tym, że jajko nie jest rozbijane o ścianę domu, ale o mury kościoła. W ten sposób Bułgarzy nie tylko zapewniają sobie pomyślność na cały rok, ale również symbolicznie kończą okres Wielkiego Postu.

Jak złożyć serwetkę w zajączka?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także