PoradyLajfhakiZwilż tym ściereczkę i przetrzyj płytki. Będą czyste i bez pleśni

Zwilż tym ściereczkę i przetrzyj płytki. Będą czyste i bez pleśni

czym myć płytki w łazience fot. genialne.pl
czym myć płytki w łazience fot. genialne.pl
14.09.2023 15:35

Nie każdy detergent nadaje się do mycia płytek w łazience. Trzeba być ostrożnym, aby nie doszło do ich zniszczenia. Silna chemia może też podrażnić ręce. Oto czym myć płytki w łazienkach, aby lśniły na błysk.

W łazience jest sporo bakterii i zarazków. Sprzyja ich pojawieniu się wilgoć, która przez długi czas utrzymuje się w pomieszczeniu. Brak wentylacji oraz regularnego czyszczenia sprzyja też powstawaniu pleśni, czego lepiej uniknąć.

Czym myć płytki w łazience?

Nie poleca się do mycia takiej powierzchni środków chemicznych, które zawierają mikrogranulki. Dlaczego? Ponieważ nie będą one dokładne, szczególnie wobec szczelni między płytkami. Stosowanie też takich produktów nie jest korzystne dla naszego zdrowia i delikatnej skóry rąk - nawet w rękawiczkach. Wdychając opary z tych środków, narażamy się na podrażnienie dróg oddechowych. Dlatego o wiele lepiej i też taniej jest stosować naturalne produkty i mieszanki, które bez problemu możemy zrobić w domu. Wiele ze składników, które do ich przygotowania użyjesz, masz w swoich szafkach kuchennych i łazienkowych. Zrobienie domowych detergentów zajmą ci zaledwie kilka minut i już zawsze będziesz sięgał tylko po nie.

Obraz

Domowe sposoby

W swoim domu masz wiele produktów, które możesz z powodzeniem zastosować do czyszczenia różnych powierzchni, nie tylko płytek. Oto dwa, które polecamy ci szczególnie:

  • Kwasek cytrynowy z wodą. Produkt ten wyróżnia się działaniem wybielającym i nabłyszczającym, dzięki czemu skutecznie usunie różnego rodzaju zacieki i brud. Mało tego, ochroni też powierzchnię płytek przed rozwojem pleśni i grzybów - a o nie bardzo łatwo, szczególnie w łazience. Wystarczy, że kwasek cytrynowy zmieszasz z wodą w proporcjach dwie łyżki kwasku cytrynowego na jeden litr wody, a następnie wyczyścisz nim płytki.
  • Ocet. Alternatywą dla kwasku cytrynowego będzie ocet. Jego intensywny zapach możesz zneutralizować dodając olejku zapachowego. Po prostu wymieszaj go z wodą w proporcjach 3:1, a potem umyj nim płytki na ścianach. Ocet, podobnie jak kwasek zabezpiecza je przed powstaniem na ich powierzchni pleśni, dodatkowo je też nabłyszczy.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także