PoradyDomowe trikiRozsyp na fugi i pozostaw na 20 minut. Wyżre caluteńką pleśń pod prysznicem

Rozsyp na fugi i pozostaw na 20 minut. Wyżre caluteńką pleśń pod prysznicem

Pleśń pod prysznicem, fot. Adobe Stock
Pleśń pod prysznicem, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk
31.08.2023 09:41

Wchodzisz do łazienki i czujesz, że unosi się w niej charakterystyczny zapach grzybów? Spójrz na brodzik prysznica. Jeśli na fugach pojawił się czarny nalot, to znak, że wdała się w nie pleśń. Wyjaśniamy, jak usunąć pleśń pod prysznicem.

Pleśń to potoczna nazwa grzybów strzępkowych, które pojawiają się zarówno na zepsutej żywtności jak i w mieszkaniu. To bardzo niebezpieczne zjawisko, bowiem te czarne plamy wydzielają mykotoksyny. Ten trujący związek może doprowadzić nawet do uszkodzenia wzroku, wątroby czy niewydolności układu krwionośnego i pokarmowego. Pleśń najczęściej pojawia się w łazience, pod prysznicem czy na wannie. Dlaczego tak się dzieje? W łazience jest ciepło i wilgotno, co sprzyja rozwojowi grzybów.

Tak usuniesz pleśń pod prysznicem. Wszystkie składniki masz już w domu

Jeśli w twojej łazience pojawiła się pleśń, musisz działać jak najszybciej. W sklepach budowlanych, a także tych z chemią gospodarczą, znajdziesz wiele produktów przeznaczonych do usuwania pleśni z różnych powierzchni. Niestety, nie należą one do najtańszych, bowiem butelka preparatu kosztuje kilkadziesiąt złotych. Co gorsza, wydzielają one przykry zapach, który uniemożliwia normalne korzystanie z pomieszczenia. Na szczęście pleśni spod prysznica można pozbyć się na kilka sposobów. Wszystkie składniki masz już w swoim domu. Pierwszy z nich to proszek do pieczenia. Rozsyp go na objęty pleśnią obszar i pozostaw tak na 15 - 20 minut. Po tym czasie przetrzyj powierzchnię starą szczoteczką do zębów. Po pleśni nie powinno być śladu. Zamiast proszku do pieczenia, możesz użyć sody oczyszczonej.

Pleśń pod prysznicem, fot. Adobe Stock
Pleśń pod prysznicem, fot. Adobe Stock

Preparat do zadań specjalnych — pasta do zębów

Pasta do zębów również pozbędzie się pleśni, a to wszystko dzięki zawartym w niej składnikom aktywnym, które dosłownie wyżerają pleśń od środka. Podobnie jak w przypadku proszku, pastę należy nanieść starą szczoteczką na spleśniałą fugę i pozostawić ją tak na kwadrans. Po tym czasie znów przetrzyj powierzchnię — w ten sposób zetrzesz całą pleśń. Przy grubym nalocie sama pasta może jednak nie zdać egzaminu. Wówczas sięgnij po coś, co najprawdopodobniej masz już w kuchni. Chodzi o ocet spirytusowy, który zabija wiązki pleśni w przeciągu kilku minut. Jeśli chcesz usunąć grubą warstwę nalotu, pokryj ją pastą, a następnie, pryskaj obficie octem. Pozostaw wszystko na 30 minut, a po tym czasie spłucz pod bieżącą wodą. Fugi będą jak nowe.

Pleśń pod prysznicem, fot. Unsplash
Pleśń pod prysznicem, fot. Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także