1 produkt z kuchni wystarczy, aby kostka brukowa wyglądała jak nowa. Niepotrzebny karcher!
Chodnik (czy to w ogrodzie, czy na podjeździe) pełni nie tylko funkcję praktyczną, ułatwiając poruszanie się po terenie, ale również estetyczną, stanowiąc istotny element aranżacji przestrzeni wokół domu. Aby zachować jego atrakcyjny wygląd, niezbędne jest odpowiednie dbanie o niego. Podpowiadamy, jak wyczyścić kostkę brukową, z której najczęściej wykonane są takie chodniki.
27.07.2023 16:43
Kostka brukowa to materiał, który nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Przy regularnym czyszczeniu i odpowiedniej konserwacji kostka brukowa będzie służyć przez wiele lat, zachowując przy tym swój estetyczny wygląd. Kluczowe jest systematyczne usuwanie wszelkich plam i zabrudzeń, a także chwastów, które mogą pojawić się między kostkami. Jeżeli zastanawiasz się, jak umyć kostkę brukową, odpowiedź jest prosta — wystarczy zajrzeć do kuchennej szafki, gdzie z pewnością znajduje się niezbędny do tego celu produkt.
Jak często myć kostkę brukową?
Zaleca się przeprowadzanie gruntownego mycia kostki brukowej trzy razy w roku — na początku wiosny, w środku lata oraz na jesieni. Taka regularność pozwoli na utrzymanie jej atrakcyjnego wyglądu. Jeżeli na chodniku pojawią się plamy z oleju lub inne intensywne zabrudzenia, najlepiej jest zareagować na nie natychmiast, zanim zdążą wsiąknąć w materiał. W przeciwnym razie usunięcie ich może okazać się trudne. Podobnie jest z chwastami i porostami, które mogą pojawić się na kostce brukowej — warto reagować na nie od razu, gdy tylko zauważymy ich obecność. W niektórych przypadkach, aby całkowicie usunąć chwasty, konieczne może być kilkukrotne powtórzenie zabiegu.
Jak prawidłowo myć kostkę brukową?
Liście, piasek i inne drobne zanieczyszczenia można łatwo usunąć z kostki brukowej za pomocą zwykłej miotły. Na poważniejsze zabrudzenia skuteczna może okazać się myjka ciśnieniowa. Jeśli jednak nie posiadasz takiego sprzętu, nie ma powodów do zmartwień. Doskonałym sposobem na utrzymanie czystości chodnika w ogrodzie oraz przed domem jest zastosowanie prostego triku z octem. Aby przygotować mieszankę do mycia kostki brukowej, wymieszaj ocet z wodą w proporcji 2:1. Następnie obficie spryskaj kostkę brukową przygotowanym roztworem. Jeśli znajdują się na niej plamy, pleśń lub grzyby, możesz zetrzeć je szczotką z metalowym włosiem. Chwasty natomiast pozostaw do wyschnięcia — wypalą się pod wpływem mieszanki wody i octu oraz promieni słonecznych. Na wyjątkowo uporczywe chwasty trzeba powtarzać oprysk raz w tygodniu w słoneczny, bezwietrzny dzień, aż do momentu, gdy całkowicie uschną.
Dlaczego warto myć kostkę brukową octem?
Ocet to produkt, który doskonale sprawdza się jako środek do mycia kostki brukowej. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, działa wysuszająco na chwasty. Skutecznie zwalcza również perz, mech oraz trawę łąkową. Dodatkowym atutem octu jest to, że nie zmienia właściwości gleby, w którą wsiąka (nie wpływa na jej pH), dzięki czemu nie musisz obawiać się o rośliny, które rosną w pobliżu chodnika (jednak uważaj, aby nie spryskać ich przypadkiem roztworem wody i octu, ponieważ mogłyby uschnąć). Ocet jest również niezawodny w usuwaniu z kostki brukowej plam z tłuszczu, benzyny czy oleju silnikowego.