PoradyLajfhaki10 sprawdzonych domowych sposobów na mszyce w ogrodzie

10 sprawdzonych domowych sposobów na mszyce w ogrodzie

domowe sposoby na mszyce w ogrodzie fot. freepik
domowe sposoby na mszyce w ogrodzie fot. freepik
12.06.2023 15:58

Mszyce to małe szkodniki, które powodują niemałe szkody w ogrodach. Bardzo szybko się rozmnażają oraz przemieszczają, przez co w krótkim czasie mogą zainfekować wszystkie rośliny. Sprawdź topowe domowe sposoby na mszyce w ogrodzie.

Atak tych pasożytów jest bardzo trudny do powstrzymania, a co gorsza całkowitego ich wyeliminowania. Często dostępne w sklepach preparaty zwalczają nie tylko szkodniki, ale też rośliny. Dlatego warto poznać kilka najlepszych domowych sposobów, które nie tylko skutecznie pozbędą się mszyc, ale też pomogą utrzymać rośliny w najlepszej kondycji.

Najlepsze domowe sposoby na mszyce

Zestawienie otwiera wódka, która jest nie tylko elementem każdej imprezy. Wystarczy wlać ją do butelki z atomizerem i spryskać zainfekowaną przez mszyce roślinę. Jednak jeśli wolisz stosować ten preparat w inny sposób, to zamiast niej wybierzcolę. Oprócz właściwości czyszczących i odkamieniających ma także działanie odstraszające mszyce. Wystarczy też spryskiwać nią rośliny. Do usunięcia mszyc sprawdzi się także mydło, które jest równie popularnym środkiem co poprzednie sposoby. Do jego przygotowania potrzeba 200 g mydła (najlepiej szarego) rozpuszczonego w 10 l wody. Roztwór ten szybko oblepi rośliny i wytworzy na nich warstwę ochronną, przez co mszyce nie będą mogły się do nich przyczepić. Ekologiczną metodą jest wykorzystanie popiołu, najlepiej drzewnego w proporcji 300 g na 5 litrów wrzącej wody z dodatkiem 20 g mydła do prania.

oprysk na mszyce, fot. freepik
oprysk na mszyce, fot. freepik

Sposoby roślinne na mszyce

Rośliny, a szczególnie ich mocne zapachy szybko odstraszą mszyce. Pierwszym specyfikiem jest ostra papryka, wystarczy posiekać 500 g papryki i zalać ją 5 litrami gorącej wody. Napar ten musi parować się przez około 2 dni, dopiero po tym czasie trzeba go przecedzić, a następnie rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Kolejnym odstraszaczem jest napar z chrzanu, czyli z korzeni i liści rośliny. Wystarczy zalać je wodą i czekać 3 dni, a na koniec dodać kilka kropel mydła. Pędy sosny to równie mocny i skuteczny środek na mszyce. Do wiadra wrzuć 2 kg pędów oraz wlej 5 l wody i przez tydzień mieszaj napar. Dopiero potem rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:10. Zamiast sosny można użyć 200 g pokrzywy.

Oprysk na mszyce, fot. gettyimages
Oprysk na mszyce, fot. gettyimages

Musztarda i tytoń na mszyce

  • Do przygotowania roztworu z musztardy używa się jej 200 g rozpuszczonych w 5 litrach wody.
  • 10 litrami wody zalewa się 1 kg pyłu tytoniowego i pozostawia tak jak musztardę na 1 dzień do uwolnienia składników odstraszających. Po tym czasie trzeba je przecedzić i rozcieńczyć w proporcji 1:3 z wodą.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także