Porady3 domowe nawozy do podlewania ogórków. Na 1 litr wydasz mniej niż 1zł

3 domowe nawozy do podlewania ogórków. Na 1 litr wydasz mniej niż 1zł

czym podlewać ogórki fot. getty images
czym podlewać ogórki fot. getty images
Manuel
01.06.2023 18:28

W przypadku ogórków właściwe podlewanie jest jedną z kluczowych czynności. Nic w tym dziwnego, skoro warzywo to w 96 proc. składa się z wody. Przy czym pobiera ją głównie z gleby, bo ma płytkie korzenie. Podpowiemy ci czym, podlewać ogórki tak, aby zbiorów w tym roku pozazdrościli ci sąsiedzi.

Ogórki bardzo źle reagują na niedobór wody i najważniejszych dla nich składników odżywczych. Mogą się stać małe, zniekształcone, miękkie, gorzkie, niesmaczne, a nawet zawierać puste przestrzenie w środku. Z kolei dodatkowe ich odżywianie składnikami dodawanymi do wody może bardzo pozytywnie wpłynąć zarówno na ich smak, jak i urodzaj.

Czym warto podlewać ogórki?

Oprócz czystej wody możesz stosować kilka domowej roboty mieszanek. Każda z nich da trochę inne efekty:

Podlewanie ogórków wodą z drożdżami

Drożdże są bogate w białka, aminokwasy, witaminy z grupy B i inne pierwiastki cenne dla ogórków. Wpływają bardzo pozytywnie na ukorzenienie sadzonek, a na późniejszym etapie chronią ogórki przed licznymi chorobami grzybowymi. Warto jednak zaznaczyć, że wodą z drożdżami możesz podlewać ogórki maksymalnie dwa, trzy razy w całym sezonie wegetacyjnym. Do przygotowania tej odżywki będziesz potrzebował 10 g suchych drożdży. Rozpuść je w 10 litrach ciepłej wody i dodaj do środka jeszcze dwie łyżki cukru. Odstaw swoją mieszankę na bok na kilka godzin w dobrze nasłonecznione miejsce. Przed podlewaniem tą mieszanką musisz ją rozcieńczyć w proporcjach 1:5 z ciepłą wodą. Pod korzeń każdej rośliny wlej mniej więcej jeden litr nawozu.

czym podlewać ogórki, fot. freepik
czym podlewać ogórki, fot. freepik

Podlewanie ogórków wodą z sodą oczyszczoną

Sody oczyszczona chroni ogórki przed pojawieniem się chorób grzybowych, a także odstrasza wiele szkodników - dzięki niej pozbędziesz się mszyc, gąsienic, mącznika prawdziwego i rzekomego. Co więcej, poprawisz też smak swoich ogórków. Wszystko, co musisz zrobić, to rozpuścić 30 g sody oczyszczonej w jednym litrze ciepłej wody. Możesz od razu przejść do podlewania.

Podlewanie ogórków wodą z cukrem

Glukoza zawarta w cukrze pozytywnie wpływa na wzrost ogórków. Rozpuść 30 g cukru w jednym litrze ciepłej, a najlepiej wrzącej wody. Wymieszaj całość i poczekaj, aż ostygnie. Następnie zaaplikuj swoim ogórkom. Musisz jednak uważać na to, że ta odżywka może do ogórków ściągnąć mrówki.

czym podlewać ogórki, fot. freepik
czym podlewać ogórki, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także