3 zasady prania ręczników. Stosuj, a zostaną miękkie i puszyste na lata
Chcesz, żeby nowe ręczniki służyły ci przez lata? Trzymaj się tych trzech zasad, a już zawsze będą miękkie i puszyste. Wyjaśniamy, jak prać ręczniki, aby materiał nie stracił swojej miękkości. Efekt "jak z hotelu" gwarantowany.
15.04.2024 | aktual.: 15.04.2024 14:45
Ręcznik to środek higieny osobistej. Używamy go wytarcia ciała po kąpieli. Każdego dnia osadzają się na ich woda i resztki martwego naskórka. To istny raj dla bakterii. Specjaliści zalecają, aby używać ich nie dłużej niż trzy dni. Po tym czasie każdy ręcznik powinien trafić do pralki. Niestety, częste pranie ręczników odbija się na ich miękkości.
Po kilku praniach ręcznik staje się szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste? Trzymaj się tych trzech prostych zasad, a materiał zachowa miękkość przez długi czas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak prać ręczniki?
"Świeżo wyprane ręczniki zawierają 190 000 bakterii, których liczba wzrasta do 17 milionów już po pierwszym użyciu" - informuje portal express.co.uk. Większość z tych bakterii osadza się na skórze, co może powodować poważne choroby skóry, takie jak grzybica czy bakteryjne zapalenie mieszków włosowych.
Jak prać ręczniki, żeby pozbyć się z nich bakterii? W najwyższej możliwej temperaturze, która wynosi co najmniej 60 st. C. Zwykły proszek do prania może nie dać sobie rady z bakteriami, dlatego też warto zaopatrzyć się w specjalny płyn antybakteryjny, który kupisz w większości drogerii. Tak wyprane ręczniki będą czyste i higieniczne, jednak po kilku praniach mogą stracić swoją miękkość i puszystość.
Co zrobić, żeby ręczniki po praniu nie były szorstkie?
Marzysz o czystych, pachnących i miękkich ręcznikach niczym w hotelu? Zastosuj się do porad Allen Civlak, ekspertki ds. prania, dyrektorki generalnej firmy brytyjskiej marki Mary's Kitchen Flour Sack Towels.
Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?
- Pierz ręczniki w najwyższej możliwej temperaturze. Jeśli używasz suszarki bębnowej, susz je w średniej temperaturze, która sprawi, że bawełna nie straci swojej miękkości.
- Raz w miesiącu zalej ręczniki dwoma litrami gorącego octu, który usunie z nich bakterie i przywróci tkaninie miękkość. Po wygotowaniu wrzuć je do pralki i wypierz jak zwykle.
- Używaj niewielkiej ilości detergentu. Proszek pozostawia osad na ręcznikach, sprawiając, że stają się szorstkie i mniej chłonne. Płyn do prania będzie najlepszym rozwiązaniem.
- Zrezygnuj z płynu do płukania! Zmiękczacz "oblepia tkaninę", przez co ręczniki stają się szorstkie i sztywne. Zamień go na ocet spirytusowy z dodatkiem kilkunastu kropel ulubionego olejku eterycznego. Po wyschnięciu zapach octu nie będzie już wyczuwalny. Gdzie wlać ocet w pralce? Do przegródki przeznaczonej na płyn do płukania.
Źródło: Express.co.uk.