PoradyOrganizacjaNajwiększy błąd przy myciu zębów. Dziś rano pewnie też go popełniłeś

Największy błąd przy myciu zębów. Dziś rano pewnie też go popełniłeś

Mycie zębów to obowiązkowy krok podczas porannej rutyny. Mimo to wiele osób w dalszym ciągu myje zęby w zły sposób. Wystarczy nieodpowiedni moment, by zaszkodzić szkliwu i ponieść przykre konsekwencje swoich działań. Jak należy myć zęby? Warto znać kilka wskazówek.

Mycie zębów.
Mycie zębów.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Tatiana

Szczotkowanie zębów to coś więcej niż dwuminutowa pielęgnacja jamy ustnej. Ważne są pora wykonywania tej czynności, technika i doraźna pielęgnacja. Bez tego zabieg jest niekompletny, a wynikiem zaniedbania mogą być próchnica i choroby dziąseł. Jak myć zęby, by im nie zaszkodzić?

Mycie zębów o poranku – przed czy po śniadaniu? Większość popełnia ten błąd

Wstajesz o poranku i pierwsze co robisz, to parzysz kawę i jesz śniadanie, a dopiero później myjesz zęby? Jeśli tak, to wiedz, że popełniasz karygodny błąd. Choć wydaje się, że mycie zębów po jedzeniu ma sens, to szczotkowanie najlepiej robić zaraz po przebudzeniu. Dlaczego? Po całej nocy, w jamie ustnej gromadzi się wiele bakterii, które powinny zostać usunięte przed pierwszym posiłkiem. Jedząc śniadanie, przenosisz patogeny z zębów dalej do wnętrza organizmu, a to nie jest zbyt bezpieczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czyszczenie laptopa

Mycie zębów przed śniadaniem pobudza produkcję śliny i pomaga w trawieniu. Ponadto ślina zawiera związki, które niwelują część bakterii w jamie ustnej. Najlepiej myć zęby przed i po śniadaniu, lecz i tu pojawia się pewien haczyk.

Szczotkowanie zębów po śniadaniu nie może nastąpić zaraz po posiłku. Musisz odczekać minimum 30 minut, nim umyjesz zęby. Ma to związek ze szkliwem, które podczas jedzenia (zwłaszcza kwaśnych produktów) mogło ulec delikatnemu naruszeniu, przez co zęby są wrażliwsze. Mycie zębów zaraz po śniadaniu, może jeszcze bardziej osłabić szkliwo.

Ile trzeba myć zęby? Dwie minuty to nie wszystko

Przyjmuje się, że mycie zębów ogranicza się do dwóch minut rano i wieczorem. Zasada ma sens, o ile dobrze szczotkujesz zęby i nie omijasz żadnej przestrzeni w jamie ustnej. Myjąc zęby najlepiej stosować ruch wymiatający, by usunąć cały osad i resztki jedzenia. Nie powinno się pomijać języka, na którym również znajduje się mnóstwo bakterii i patogenów. Istnieją specjalne szczoteczki do języka, które pomagają zachować jego odpowiednią higienę.

Czy po każdym myciu zębów przepłukujesz usta? Choć tego uczyli nas w dzieciństwie, okazuje się, że zęby po myciu nie powinny być płukane wodą ani płynem do jamy ustnej. Podczas płukania pozbywasz się większości fluoru, który jest odpowiedzialny za ochronę zębów. Najlepiej wypłukać usta dopiero 30 minut po myciu, a fluor będzie mieć czas na pokrycie zębów warstwą ochronną. Dopiero wtedy mycie zębów będzie kompletne i w pełni skuteczne.