PoradyLajfhaki4 cechy, dzięki którym odróżnisz kanię czubajkę od muchomora sromotnikowego

4 cechy, dzięki którym odróżnisz kanię czubajkę od muchomora sromotnikowego

jak odróżnić kanię od muchomora, fot. Getty Images/Wikimediacommons
jak odróżnić kanię od muchomora, fot. Getty Images/Wikimediacommons
04.08.2023 14:04

Wielkimi krokami zbliża się ten długo wyczekiwany przez grzybiarzy czas. Spacery po lesie z koszykiem, to najlepsza forma relaksu. Podpowiadamy, jak odróżnić kanię czubajkę od muchomora sromotnikowego.

Grzyb czubajka kania często nazywany jest także sową i słynie z przepysznego smaku. Mimo to można przez przypadek pomylić go z trującym muchomorem sromotnikowym, który jest do kani niezwykle podobny. Ta chwila nieuwagi może poważne konsekwencje, a nawet zakończyć się tragicznie. Dlatego, zanim zerwiesz kanię, to przemyśl to dwa razy.

Jak odróżnić kanię od muchomora?

Zazwyczaj kanieczubajki rosną w lasach, na łąkach, w parkach lub polanach. Można je także spotkać na poboczach szos. Natomiast muchomor sromotnikowy wzrasta w lasach liściastych najczęściej między dębami oraz bukami. Ważne jest to, aby nie zrywać młodych i jeszcze niewykształconych okazów, które do złudzenia przypominają młode kanie. Dlatego warto je zostawić, aby mogły się rozwinąć, co ułatwi nam ich późniejszą identyfikację. Jeśli zauważysz na trawie małe grzyby o jajowatym kapeluszu, to zostaw je w spokoju.

Obraz

Trzy elementy, po których rozpoznasz kanię

  • Kapelusze tych grzybów są bardzo do siebie podobne, ale można je odróżnić dzięki łatkom. Dorodne okazy kani charakteryzują się łatkami na powierzchni mocno łuszczącego się kapelusza, natomiast muchomory posiadają małe łatki lub w ogóle ich nie mają. Warto dodać, że kanie mają zgrubienie oraz ciemną plamę na powierzchni kapelusza, który po rozwinięciu przybiera kształt dysku. Kolor tej części grzyba przybiera odcień jasnobrązowy. Natomiast kapelusz muchomora jest jednolity, jasny i opalizuje na kolor zielonobeżowy.
  • Blaszki kani powinny mieć barwę od beżowej do jasnobrązowej. Natomiast blaszki muchomora sromotnikowego są białe.
  • Zarówno kania, jak i muchomor mają na swoich trzonach charakterystyczne zgrubienie. Jednak u kani jest ono ruchome i może się przesuwać po całej długości trzonu. Natomiast u muchomora pierścień ma budowę kołnierzyka i zawsze jest w tym samym miejscu.
  • Bulwy to równie ważny element grzyba. Muchomor sromotnikowy posiada zgrubiałą bulwę, która wyrasta z miejsca przypominającego kieszonkę. Dlatego zawsze należy odchylić ściółkę, aby ją sprawdzić. U kani takiego elementu nie ma.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także