Jeśli spotkasz tego jadowitego malca w lesie, nie zgrywaj bohatera. Wiej jak najdalej!
Wydawało się, że poza żmiją nie ma u nas żadnych innych jadowitych zwierząt. Lasy Państwowe biją jednak ostatnio na alarm, aby uważać na tego konkretnego zwierzaka. Co to za jadowity ssak w Polsce stał się teraz sporym zagrożeniem dla spacerujących w lasach?
17.07.2023 16:50
Ten mały niepozorny zwierzak, mimo że to nie gad, jest jadowity i niebezpieczny. Leśnicy ostrzegają, aby nie zbliżać się do niego, jeśli stanie nam na drodze. Konsekwencje mogą być opłakane!
Jadowity ssak w Polsce — uważaj!
Lasy Państwowe często dzielą się ciekawostkami z życia zwierząt żyjących w lasach. W ostatnim czasie w ich mediach społecznościowych pojawił się zatrważający komunikat. To ostrzeżenie dla turystów, aby uważali podczas swoich spacerów po lasach. Grasuje w nich jadowity ssak. Do tej pory w Polsce (poza żmiją) nie było jadowitych zwierząt. Teraz okazuje się, że jednak jest inaczej. Co więcej, tym postrachem jest mały gryzoń, który pomimo swoich niewielkich rozmiarów i delikatnej "urody" jest bardzo niebezpieczny! Spotkanie z nim może doprowadzić do przykrych konsekwencji, jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni. Lasy Państwowe wyjaśniają, co robić, jeśli dojdzie już do konfrontacji z tym leśnym zwierzakiem. Lepiej uważaj podczas spacerów w lesie.
Co dzieje się po ugryzieniu ryjówki?
Tym małym jadowitym ssakiem jest ryjówka aksamitna. To zwierzak, który mierzy zaledwie 7 cm i swoim wyglądem nieco przypomina mysz. Co ciekawe, zależnie od sezonu zmienia kolor futra. Jest bardzo groźny, mimo że wydaje się, że to słodkie maleństwo. Nic bardziej mylnego! Ślina ryjówki zawiera w sobie bardzo toksyczny jad! Jest niebezpieczna do tego stopnia, że może spokojnie polować na większe osobniki! Ryjówka aksamitna nie może zabić, bo wytwarza za mało toksyny, jednak konsekwencje spotkania z nią mogą być opłakane. Jej jad ma mocne działanie paraliżujące, a co więcej — jak już dostanie się do organizmu — uszkadza w ciele swojej ofiary czerwone krwinki. Może też wywoływać reakcje alergiczne. Co więcej, ten mały ssak jest bardzo żarłoczny. Nie tylko je co 2-3 godziny, ale też potrafi w ciągu dnia zjeść więcej niż sam waży! Ryjówkę można spotkać nie tylko na terenach leśnych, ale często żeruje też na łąkach. Jeśli ją spotkasz, pod żadnym pozorem jej nie dotykaj!