4 triki wujka ogrodnika. Zdradził mi je, kiedy kupowałem na swój parapet pierwszy kwiat
Co tak właściwie pobudza wzrost roślin w doniczkach? Domowa pielęgnacja jest bardzo skuteczna, lecz dopiero z czasem nabieramy doświadczenia i wiemy, co jest najlepsze dla poszczególnych gatunków. Poniżej znajdziesz trik wszystkich ogrodników na pobudzenie roślin do wzrostu.
Jeśli ktoś decyduje się na rośliny w swoim domu, chce by rosły bujne i zdrowe. Marne pędy z kilkoma liśćmi raczej nie mówią nic dobrego o właścicielu domu. Jeśli jednak nie masz ręki do kwiatów, a wszystkie eko odżywki to dla ciebie czarna magia, sprawdź kilka uniwersalnych rozwiązań, dzięki którym roślinki będą żywą ozdobą domu.
Jak dbać o kwiaty doniczkowe?
Rośliny, które nie mają bezpośredniego dostępu do gleby, są często "głodne" składników odżywczych, które w naturalnym środowisku są dostarczane z podłoża. W takim przypadku musimy je odpowiednio dokarmiać, by zapewnić wszystkie elementy niezbędne do rozwoju. W głównej mierze tominerały jak potas, wapń, fosfor czy siarka. Aby je pozyskać, musisz dorzucić do donicy domowe produkty, które są nimi wypełnione. Większość produktów znajdziesz w swojej kuchni.
Co pobudza wzrost roślin doniczkowych?
Poniżej znajdziesz cztery produkty, dzięki którym dostarczysz niezbędnych minerałów do roślin. Każdy z nich ma nieco inny skład, więc odżywi kwiat w inny sposób, lecz wszystkie są skuteczne i bezpieczne.
- Mąka ziemniaczana — z pewnością masz ją schowaną z tyłu swojej szafki w kuchni. Ściągnij 1,5 cm ziemi z powierzchni doniczki, posyp całość mąką i przykryj świeżą warstwą ziemi. Mąka pobudzi wzrost roślinki i dostarczy sporo "pokarmu", by ta miała siłę wypuścić nowe gałązki.
- Skórki z banana — są pełne potasu, wapnia, siarki i magnezu. Wystarczy je wysuszyć w piekarniku, zmielić i zakopać w podłożu. Szczególnie lubią je kaktusy i sukulenty.
- Skorupki jaj— są bogate w wapń, a dorzuca się je szczególnie do roślin, które lubią neutralny lub kwaśny odczyn pH gleby. Wystarczy je pokruszyć i zmieszać z glebą.
- Fusy z kawy — po wypiciu nie wyrzucaj fusów, a zalej je wodą i dodaj nieco do roślin, które lubią kwaśną glebę. Mogą być to storczyki czy paproć. Odżywcze fusy dorzucaj raz na dwa tygodnie w okresie kwitnienia.