×
Wirtualna Polska

Nie sadź piwonii gdzie popadnie. Dobrze dobrana gleba sprawi, że nie doliczysz się pąków

Czy wiesz, jaka ziemia do piwonii jest najlepsza? Aby te rośliny dobrze rosły, musisz zapewnić im właściwe miejsce w ogrodzie oraz odpowiednią glebę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Piwonie to niezwykle spektakularne oraz dekoracyjne rośliny. Urzekają swoimi dużymi kwiatami w kolorach różu, bieli czy czerwieni. Co ciekawe spotykane są także odmiany o żółtych kwiatach. Te rośliny do Europy przybyły z Azji i w jednym miejscu mogą rosnąć nawet przez kilka lat. Jednak, aby piwonie rozkwitły, koniecznie musisz zadbać o podłoże dla nich. Potrafią być kapryśne 😉

Jaką ziemię lubią piwonie?

Przede wszystkim gleba musi być żyzna, przepuszczalna, a także bogata w próchnicę. Najlepiej, aby miała lekko kwaśny odczyn (pH ok. 6). Przed nasadzeniem piwonii, koniecznie przeprowadź nawożenie ziemi. Możesz do tego celu użyć kompostu czy obornika. Wszystko dlatego, że rośliny potrzebują sporej ilości składników odżywczych. Kiedy jest ich zbyt mało, to słabo kwitną, albo w ogóle nie zawiązują pąków. Co więcej, nawożenie powtarzaj raz w roku. Piwonii nie sadź tam, gdzie występują ziemie gliniaste, podmokłe. Nie poradzą sobie również na stanowiskach z wysokim poziomem wód gruntowych. Rośliny lubią, kiedy gleba jest stale wilgotna, ale absolutnie nie tolerują zastojów wodnych, poprzez które ich korzenie dość szybko zaczną gnić.

Jaka ziemia do piwonii, fot. gettyimages

Jaka ziemia do piwonii, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Zawsze podlewam surfinie wodą z tym jednym dodatkiem. Obficie kwitną do samej jesieni

Jakie warunki zapewnić piwoniom?

Rośliny preferują te części ogrodu, które mają południową ekspozycję. Lubią sporą dawkę światła słonecznego. Dzięki niemu szybciej rosną oraz obficiej kwitną. Piwonie dobrze radzą sobie też w lekkim półcieniu. Jednak wówczas ich wzrost będzie trochę wolniejszy. Natomiast dłużej utrzymają się same kwiaty. Musisz pamiętać, że rośliny nie zakwitną w pierwszym roku po posadzeniu. Na kwiaty będziesz musiał poczekać dwa lub trzy lata. To zupełnie normalne. Piwonie nie przepadają za przesadzaniem, dlatego rozważnie wybierz dla nich miejsce w ogrodzie. Sadzenie zaplanuj na przełom sierpnia i września. Ważne jest to, aby sadzonki trafiły do ziemi jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków. Dodatkowo wygospodaruj dla nich sporo miejsca, gdyż piwonie lubią się rozkrzewiać.

Jaka ziemia do piwonii, fot. gettyimages

Jaka ziemia do piwonii, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: 15 kwitnących gatunków kwiatów, którymi ozdobisz okna i balkon

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować