Porady5 najlepszych roślin do ogrodu, które mają niewielkie wymagania

5 najlepszych roślin do ogrodu, które mają niewielkie wymagania

co warto mieć w ogrodzie fot. getty images
co warto mieć w ogrodzie fot. getty images

27.05.2023 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybór odpowiednich roślin do ogrodu to nie lada wyzwanie. Trzeba dokonać go z rozmysłem, biorąc pod uwagę wiele różnych czynników. Jest jednak kilka roślin, które może uprawiać każdy, ponieważ są piękne i łatwe w utrzymaniu. Jeśli zastanawiasz się, co warto mieć w ogrodzie, mamy kilka propozycji.

Każdy chce mieć piękny ogród, ale zdarza się, że wybór roślin, które nam się podobają, nie zawsze jest najlepszy. Niektóre przyciągają owady, inne okazują się bardzo trudne w uprawie. Przedstawiamy kilka gatunków, które sprawdzą się niemal w każdym ogrodzie.

Co wziąć pod uwagę wybierając rośliny do ogrodu?

Planując nasadzenia w ogrodzie, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim weź pod uwagę wielkość powierzchni, którą mają zajmować rośliny. Od tego, ile masz miejsca, zależy to, ile i jakich gatunków roślin będziesz mógł posadzić. Pamiętaj, że niektóre krzewy i kwiaty bardzo się rozrastają, więc mogą być złym wyborem w przypadku małego ogródka. Zastanów się, jak wiele czasu będziesz mógł poświęcić na pielęgnację roślin. Jeśli niewiele, zrezygnuj z gatunków o dużych wymaganiach. Weź również pod uwagę położenie ogrodu i to, jak jest nasłoneczniony. Jeśli przez większość dnia panuje w nim cień, nie powinieneś stawiać na rośliny, które lubią słoneczne stanowiska. Wybierając rośliny do ogrodu, powinieneś również pamiętać, że niektóre z nich odstraszają kleszcze i inne owady, a inne je przyciągają. Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z insektami, nie sadź roślin, które są ich naturalnymi siedliskami. Choć każdy ma własne upodobania, a w każdym ogrodzie panują nieco inne warunki, jest kilka roślin, których zasadzenie każdy powinien chociaż rozważyć.

Co warto mieć w ogrodzie? Fot. Getty Images
Co warto mieć w ogrodzie? Fot. Getty Images

Co warto mieć w ogrodzie? Drzewa

  • Jodła kalifornijska to zdecydowanie roślina, którą warto mieć w ogrodzie. Jest bardzo odporna. Ma również wiele odmian, w tym kilka karłowatych, które nadają się również do mniejszych ogrodów. Prezentuje się bardzo okazale, ma bardzo dekoracyjne szyszki, a jej igły po uszkodzeniu wydzielają cytrynowy aromat. Jest rośliną łatwą w uprawie, która dobrze znosi suche i zanieczyszczone miejskie powietrze, a także okresową suszę oraz mrozy.
Co warto mieć w ogrodzie? Fot. Getty Images
Co warto mieć w ogrodzie? Fot. Getty Images
  • Jabłoń ozdobna należy do najpiękniejszych drzew ogrodowych. W mniejszych ogrodach można sadzić ją pojedynczo, a w większych w grupach. Jabłonie są odporne na choroby oraz zanieczyszczone powietrze. Wiosną cieszą oczy mnóstwem drobnych kwiatów, a jesienią niewielkimi rajskimi jabłuszkami. Te ostatnie stanowią łakomy kąsek dla ptaków. Możesz również wykorzystywać je do produkcji kompotów, marmolad lub jako dodatek do herbaty.

Co warto mieć w ogrodzie? Krzewy

  • Lilak pospolity potocznie nazywany bzem kwitnie od początku maja do czerwca. Jego kwiatostany osiągają długość nawet 25 cm i wydzielają piękny, słodki zapach. Krzew można sadzić pojedynczo lub w większych grupach. Dostępnych jest wiele odmian lilaka, które osiągają różne rozmiary, więc każdy może wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w jego ogrodzie. Krzewy bzu lubią słoneczne stanowiska i na nich kwitną najbardziej obficie. Są mrozoodporne, co również stanowi ogromną zaletę.
Co warto mieć w ogrodzie? Fot. Getty Images
Co warto mieć w ogrodzie? Fot. Getty Images
  • Hortensje to bardzo efektowne rośliny. Krzewy osiągają wysokość 1 m, ale gęsto się rozrastają i wypuszczają mnóstwo pięknych kwiatów. Ich ogromną zaletą jest długi okres kwitnienia. Kwiaty utrzymują się na długo po tym, jak większość roślin już przekwitła. Poza tym hortensje są łatwe w uprawie i bardzo dobrze znoszą polskie zimy. Są ciekawą alternatywą dla tuj, jeśli planujesz stworzenie żywopłotu.
  • Kalina koralowa to kolejna roślina, którą warto mieć w ogrodzie ze względu na to, że wygląda efektownie, ale ma niewielkie wymagania. Jest też stosunkowo niedroga. Kalina ma bardzo ozdobne kwiatostany, tworzące piękne, białe kule. Po przekwitnięciu w miejsce kwiatów powstają czerwone owoce przypominające korale, które utrzymują się na gałęziach przez całą zimę.
Co warto mieć w ogrodzie? Fot. Getty Images
Co warto mieć w ogrodzie? Fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także