Te drzewa mogą być szkodliwe. W żadnym wypadku nie sadź ich w swoim ogrodzie
Otoczenie zieleni dobrze wpływa na nasze samopoczucie, a także na zdrowie. Niektórych drzew lepiej jednak nie sadzić w przydomowym ogrodzie. Ich obecność może być szkodliwa dla nas i naszych bliskich.
11.04.2023 20:40
Planując nasadzenia w ogrodzie, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przy wyborze roślin pomyśl nie tylko o swoich upodobaniach, ale także o tym, jaką funkcję mają spełniać rośliny oraz jak wiele czasu możesz poświęcić na pielęgnowanie ich. Weź również pod uwagę fakt, że niektóre drzewa zasadzone w ogrodzie mogą być szkodliwe.
Przesądy o szkodliwych drzewach w ogrodzie
Niektórzy wierzą, że rośliny mają magiczną moc. Niektórym drzewom przypisuje się właściwości ochronne. Inne mają odbierać energię i przynosić różnego rodzaju nieszczęścia. Do tych drugich zaliczane są:
- wierzba, która symbolizuje śmierć, smutek i nędzę,
- tuja, którą dziś wiele osób uważa za drzewo cmentarne, symbolizujące smutek i rozpacz; dawniej wierzono, że posadzenie jej obok domu, w którym mieszka panna na wydaniu, odstraszy zalotników,
- osika, która jest uznawana za roślinę wysysającą energię, osłabiającą organizm człowieka oraz przyciągającą choroby.
Te drzewa w ogrodzie mogą być szkodliwe dla zabudowań
Przesądy to jedno, a bezpośredni wpływ drzew na konstrukcję domu - drugie. Niestety niektóre gatunki nie powinny być sadzone blisko zabudowań. Chodzi o gatunki, które osiągają duże rozmiary lub mają bardzo rozbudowany system korzeniowy. Jeśli takie drzewa posadzimy w zbyt małej odległości od domu, mogą uszkodzić ściany lub fundamenty. Z tego powodu poważnie należy zastanowić się, czy powinniśmy sadzić w ogrodzie:
- dąb - zgodnie z popularnym przesądem każdy mężczyzna powinien zasadzić go w pobliżu domu, ale jest on bardzo rozłożystym drzewem i zajmuje dużo miejsca, w dodatku może stanowić zagrożenie, kiedy nadejdą silne wiatry (połamane konary mogą uszkodzić dom),
- orzech włoski - to drzewo o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym, dlatego należy sadzić je z dala od zabudowań,
- topolę - to drzewo osiąga bardzo dużą wysokość, a przy nieodpowiedniej pielęgnacji staje się bardzo łamliwe, co może powodować zagrożenie dla ludzi oraz zabudowań.
- drzewa iglaste - problem mogą stanowić nie tylko ich bujne korzenie, ale również fakt, że często ziemia wokół nich się przesusza; poza tym drzewa iglaste zwykle osiągają duże rozmiary i są nasycone żywicą, przez co w czasie burzy przyciągają pioruny.
Te drzewa w ogrodzie są szkodliwe dla alergików
Alergie to w dzisiejszych czasach dość powszechny problem, dlatego planując nasadzenia w ogrodzie, należy sprawdzić, czy wybrane przez nas drzewa nie okażą się szkodliwe dla członków rodziny. Do silnie uczulających drzew należą:
- leszczyna,
- olcha,
- topola,
- wierzba,
- brzoza.