Porady5 sposobów na mycie okien bez smug. Przetestuj je przed majówką, a goście oniemieją!

5 sposobów na mycie okien bez smug. Przetestuj je przed majówką, a goście oniemieją!

Mycie okien. Fot. Genialne.pl
Mycie okien. Fot. Genialne.pl
27.04.2023 15:30

Smugi i zacieki pozostające na gładkiej powierzchni okien to zmora każdego, kto zabiera się za ich mycie. Oczywiście można się ich pozbyć, odpowiednio długo polerując szybę, ale wymaga to ogromnego wysiłku. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przedstawiamy 5 sposobów na mycie okien bez smug.

Mycie okien to ciężka praca. Widok smug na szybach po tym, jak wylałeś z siebie siódme poty przy ich czyszczeniu, może mocno podciąć skrzydła. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie triki zastosować, by na gładkiej powierzchni okna nie pozostały żadne niechciane ślady.

Jaka jest najlepsza pora na mycie okien?

Odpowiedni dobór pory na mycie okien to jeden z najlepszych sposobów, by cała operacja nie zakończyła się fiaskiem w postaci pozostawienia na szybach smug. Powinieneś unikać gorących, słonecznych dni, ponieważ wysoka temperatura szybko wysusza produkty, którymi myjesz okna. To częsta przyczyna powstawania brzydkich śladów. Wybierz pochmurny dzień. Najlepiej zabierz się do pracy wcześnie rano lub późnym popołudniem. Przy wyborze odpowiedniej pory kieruj się również tym, w którym momencie dnia na okna nie pada światło słoneczne.

mycie okien, fot. Getty Images
mycie okien, fot. Getty Images

Jakie są najlepsze metody mycia okien?

Kiedy już wybierzesz odpowiednią porę na mycie okien, powinieneś zadbać o właściwe środki i akcesoria. Od tego, co nałożyć na szybę, również zależy, czy nie pozostaną na niej smugi. Niektóre środki, choć mogą wydawać się odpowiednie, wcale nie doczyszczą szyb lub pozostawią brzydkie ślady. Najlepiej zastosować sprawdzone produkty.

mycie okien, fot. Getty Images
mycie okien, fot. Getty Images
  • Użyj białego octu i letniej wody

Wymieszaj biały ocet z wodą w proporcji 1:2. Przelej preparat do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na szyby. Pozostaw na kilka minut, a następnie zetrzyj ściereczką z mikrofibry. Okna będą błyszczeć i nie będzie na nich żadnych śladów, ponieważ ocet ma właściwości odtłuszczające i przeciwwapienne.

  • Dodaj do wody z octem płynu do naczyń

Jeśli okna są bardzo brudne, dodaj do octu i wody (nadal w proporcji 1:2) 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Ten dodatek wzmocni odłuszczające działanie octu. Namocz ściereczkę z mikrofibry w tej miksturze i wytrzyj okna okrężnymi ruchami. Następnie opłucz szybę czystą wodą i dokładnie wytrzyj suchą ściereczką.

  • Wykorzystaj stare gazety

To bardzo popularna i skuteczna metoda. Weź kilka stron starej gazety, zgnieć i zamocz w czystej wodzie. Następnie dokładnie wytrzyj okna okrężnymi ruchami. Wymieniaj gazetę, kiedy się pobrudzi. W ten sposób ściągniesz zanieczyszczenia, nie rysując okna i nie pozostawiając smug. Na zakończenie przetrzyj szyby suchą ściereczką.

  • Kup ściągaczkę do szyb

Profesjonalna ściągaczka do wody to gadżet, który bardzo ułatwi mycie okien. Możesz kupić go już za kilka złotych. Zwilż szybę mieszanką wody i octu, a po kilku minutach ściągnij płyn ruchem przypominającym literę "S". Wycieraj listwę ściągaczki po każdym użyciu. Jeśli za pierwszym razem nie osiągnąłeś odpowiedniego efektu, powtórz zabieg. Na zakończenie wytrzyj krawędzie okna suchą ściereczką.

Sposoby na wykorzystanie soli do czyszczenia

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także