Aby warzywa i owoce były zdrowe, muszą być czyste. Opłukanie ich samą wodą to za mało
Czy wiesz, jak myć owoce i warzywa? Okazuje się, że przepłukanie ich pod bieżącą wodą może nie wystarczyć. Przekonaj się, jak właściwie pozbyć się zanieczyszczeń.
20.05.2023 14:37
Wszelkie warzywa i owoce dostępne w supermarketach oraz na bazarach są opryskiwane podczas wzrostu. Producenci stosują środki ochrony roślin — głównie pestycydy — które mają uchronić ich plony przed atakiem szkodników. Co więcej, po zbiorach niektóre warzywa czy owoce zażywają chemicznej kąpieli. Dzięki niej dłużej zachowują trwałość. Natomiast cytryny, pomarańcze czy jabłka pokrywa się warstwą wosku. Wszystko po to, aby ładnie się błyszczały i wyglądały apetycznie. Zdarzają się też przypadki, że na skórce obecne są bakterie (E.coli, Listeria, Salmonella) bądź jaja pasożytów.
Jak myć owoce i warzywa?
Bardzo ważne, aby przed spożyciem warzyw i owoców bardzo dokładnie je umyć. Jednak sama bieżąca woda nie załatwi sprawy. Musisz postarać się trochę bardziej.
- Najpierw opłucz swoje produkty pod czystą wodą. Dzięki temu zmyjesz z nich piach czy kurz.
- Później przygotuj octową płukankę, która pomoże pozbyć się bakterii. Zrób roztwór składający się z litra wody oraz połowy szklanki octu jabłkowego lub winnego. Ocet da się zastąpić 2-3 łyżkami kwasku cytrynowego. W takiej kąpieli mocz owoce i warzywa przez 2-3 minuty.
- Pestycydy pomoże usunąć soda oczyszczona. Do litra wody wsyp 1 łyżkę sody. Do takiej mieszanki wrzuć owoce i warzywa na ok. 15 minut. Jeśli woda zabarwi się na żółtawy kolor i stanie się mętna, to znak, że na produktach znajdowały się pestycydy.
- Aby usunąć wosk ze skórki, sparz cytrusy i jabłka wrzątkiem.
Czy można myć surowe mięso?
O ile owoce i warzywa należy bezwzględnie umyć, to nie rób tego z surowym mięsem i rybami. Na ich powierzchni mogą znajdować się bakterie. Płukanie drobiu czy pstrąga pod bieżącą wodą sprawi, że drobnoustroje z łatwością osiądą na twoich ubraniach, meblach kuchennych czy innych produktach, które znajdują się w okolicy zlewu. Woda pryska na boki i tym sposobem rozprzestrzenia mikroby na wszystkie strony.