Babcia pokazała mi kiedyś 1 trik, dzięki któremu moje plony co roku są największe na okolicę
Niezależnie czy uprawiasz pomidory, czosnek, ogórki czy paprykę. Każde z nich wymaga pielęgnacji. Jednym z jej etapów jest przerywanie warzyw. Zdradzamy, na czym dokładnie polega i jak zrobić to dobrze, aby nie zaszkodzić swoim uprawom.
23.06.2023 18:15
Domowy warzywnik potrzebuje naszej uwagi, aby sadzonki poprawnie się rozwijały. Jeśli jesteś początkującym (albo i wprawionym) ogrodnikiem, mamy dla ciebie kilka cennych wskazówek. Warto je poznać lub sobie o nich przypomnieć, ponieważ stosując je, twoje późniejsze zbiory będą ogromne.
Złota wskazówka, czyli przerywanie warzyw
Udane plony to cel każdego ogrodnika. Niezależnie, czy jest on początkujący, czy bardziej doświadczony. Do osiągnięcia tego celu niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja roślin, a jest to proces czasochłonny i wymagający podjęcia określonych kroków. Jednym z nich jest przerywanie warzyw. Co to właściwie oznacza? To nic innego jak robienie odstępu między wschodzącymi warzywami. Robi się to, jeśli zbyt gęsto zostały posadzone. Szacuje się, że odległość między poszczególnymi sadzonkami powinna wynosić około 5 cm. Warzywa dzięki temu będą miały więcej miejsca, aby prawidłowo się rozwijać. Pozwoli to też uniknąć między roślinami walki o wodę, składniki odżywcze i przestrzeń. Sadzone za gęsto (bez późniejszego przerywania) nie będą mogły spokojnie się rozwijać i tyczy się to każdego rodzaju roślin.
Na czym polega przerywanie warzyw?
Przedstawiamy ci cały proces przerzedzania warzyw krok po kroku, abyś miał pewność, że wykonujesz to dobrze. W trakcie tej czynności usuniesz zbędne sadzonki. Należy zrobić to delikatnie, aby nie uszkodzić innych roślin.
- Na 2-3 godziny przed przerzedzeniem podlej ziemię na grządkach — powinna być delikatnie wilgotna.
- Po podlaniu wyrywaj zbędne warzywa — rób to energicznie i za pomocą małego nożyka, podważając roślinę.
- Wyrywaj je ostrożnie, aby nie uszkodzić tych będących obok.
- Kiedy usuniesz zbędne rośliny, obciśnij ziemię wokół tych, które pozostały.
- Jeśli później zauważysz, że w warzywniku znów zrobiło się gęsto, powtórz całą procedurę.
Zabieg ten wykonuj nawet kilka razy w czasie sezonu wegetacyjnego.
Lista warzyw, które się przerzedza
Przerywanie warzyw jest konieczne w przypadku konkretnych roślin. Oto lista tych, które bezwzględnie należy przerzedzić, aby później móc cieszyć się ogromnymi plonami:
- marchew,
- rzodkiewka,
- pietruszka,
- buraki,
- koper ogrodowy,
- roszponka,
- rzepa,
- szpinak,
- sałata.
Jeśli w ich przypadku nie zastosujesz przerzedzania, będą zbyt gęsto rosły i zabierały sobie wodę i składniki odżywcze. W efekcie staną się wiotkie, cienkie i niewielkie.