Nie podlewaj gnojówką wszystkich roślin w ogrodzie. Niektóre warzywa jej nie lubią

Czego nie podlewać gnojówką zrobioną z pokrzywy? Musisz wiedzieć, że ten nawóz nie jest dobry dla wszystkich roślin uprawianych w ogrodzie. Niektóre źle na niego reagują.

czego nie podlewać gnojówką, fot. Youtube/BlogdaHortaBiológica, gettyimages
czego nie podlewać gnojówką, fot. Youtube/BlogdaHortaBiológica, gettyimages

Gnojówka z pokrzywy bije rekordy popularności, jest bogata w magnez, żelazo, azot, wapń, potas, krzem i sole mineralne. Dodatkowo sprawia, że rośliny szybko wzrastają, obficie kwitną, prawidłowo się rozwijają, a także rzadziej zapadają na różne choroby. Okazuje się jednak, że nie wszystkie warzywa i kwiaty tolerują pokrzywową gnojówkę.

Jakich roślin nie podlewać gnojówką z pokrzyw?

W uprawie niektórych roślin nawóz z pokrzywy nie jest dobrym wspomagaczem. Przede wszystkim nie stosuj go na grządkach, gdzie posadziłeś cebulę, czosnek, groch i fasolę. Dodatkowo ze składników obecnych z gnojówce nie będą zadowolone wrzosy, azalie i rododendrony. Ogrodnicy nie zalecają podlewania nią także warzyw korzeniowych oraz tych o krótkim okresie wegetacji. Wszystko dlatego, że gnojówka zawiera sporo azotu, który może sprawiać, że w młodych warzywach skumuluje się sporo szkodliwych azotanów. Przed planowanym nawożeniem pokrzywą, koniecznie zapoznaj się z potrzebami i wymaganiami uprawianych przez ciebie warzyw oraz roślin.

czego nie podlewać gnojówką, fot. gettyimages
czego nie podlewać gnojówką, fot. gettyimages

Jakie rośliny lubią pokrzywową gnojówkę?

Na drugim końcu szali są rośliny, które wręcz uwielbiają gnojówkę z pokrzyw. Wyjątkowo służy:

  • iglakom,
  • krzewom oraz drzewom owocowym (zwłaszcza będą za nią wdzięczne maliny i truskawki),
  • roślinom ozdobnym (chodzi tutaj przede wszystkim o surfinie, róże, pelargonie),
  • warzywom (pomidory, ziemniaki, ogórki, bakłażany, seler naciowy, dynia, cukinia, kalafior, bób, jarmuż, biała kapusta).

Mało osób wie, że gnojówka idealnie nadaje się do podlewania trawnika. Taka kuracja wzmocni źdźbła, uodporni je na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, a także sprawi, że nabiorą intensywnie zielonej barwy. Przecież każdy chce, aby jego trawnik wyglądał jak najlepiej. Musisz jednak pamiętać o właściwym stosowaniu gnojówki. Kiedy już ją przygotujesz (jest gotowa, kiedy przestaje się pienić), to przed użyciem trzeba ją koniecznie rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowanym nawozem podlewaj swoje rośliny raz na dwa tygodnie (w okresie wegetacji). Szybko zauważysz, że warzywa zostaną wzmocnione, a kolor iglaków znacznie się poprawi.

czego nie podlewać gnojówką, fot. gettyimages
czego nie podlewać gnojówką, fot. gettyimages