PoradyBabcia wiedziała, co robi. Od roku wietrzę pościel jej sposobem

Babcia wiedziała, co robi. Od roku wietrzę pościel jej sposobem

wietrzenie pościeli, fot. Genialne
wietrzenie pościeli, fot. Genialne
03.10.2023 14:47

Robiły to już nasze babcie, a z dużym prawdopodobieństwem również babcie naszych babć. Wietrzenie pościeli ma długą tradycję, którą warto kontynuować. Ten prosty zabieg pozwala rozwiązać wiele problemów.

Wystawianie pościeli do ogrodu, na balkon czy układanie w oknie, to w Polsce częsty widok. Wietrzenie praktykuje się od pokoleń. Już wiele lat temu uważano, że w ten sposób można odświeżyć kołdrę i poduszki, a dzięki temu poprawić jakość snu. Dzisiejsza wiedza naukowa potwierdza słuszność tego przekonania. Warto wiedzieć, jak prawidłowo wietrzyć pościel, by uzyskać najlepszy efekt.

Co daje wietrzenie pościeli?

Wietrzenie pościeli ma duży wpływ na higienę, a także komfort spania. W kołdrze oraz poduszkach gromadzą się kurz oraz roztocza, które są szkodliwe dla zdrowia, szczególnie w przypadku alergików. Poza tym na poszewkach osadzają się inne zanieczyszczenia — pot, martwy naskórek czy resztki kosmetyków. Ich obecność sprzyja namnażaniu bakterii. Wietrzenie pościeli jest najprostszym sposobem, by się ich pozbyć. Poza tym wywietrzona pościel odzyskuje świeżość i lepiej pachnie. Dzięki temu zasypianie w niej jest o wiele przyjemniejsze.

Czy wietrzenie pościeli ma sens? Fot. Freepik
Czy wietrzenie pościeli ma sens? Fot. Freepik

Jak prawidłowo wietrzyć pościel?

Pościel należy wystawić na balkon lub do ogrodu w pogodny dzień. Jeśli nie masz takiej możliwości, rozwieś ją na dwóch krzesłach lub suszarce na pranie przy otwartym oknie. Wystarczy godzina takiej kuracji, by pozbyć się roztoczy i innych zanieczyszczeń. Uważaj na mocne słońce, ponieważ jego promienie mogą sprawić, że poszewki spłowieją. Po jakimś czasie przewróć kołdrę i poduszki na drugą stronę, by osiągnąć lepszy efekt. Pamiętaj też, by nie dopuścić do zawilgocenia pościeli. Jak czytamy w serwisie WP Kobieta:

Nie ma sensu wystawiać jej na balkon w czasie deszczu, ponieważ taka aura jedynie spotęguje wilgotność, przyczyniając się do zwiększonego rozwoju pleśni i grzybów. Z tego samego powodu należy pamiętać, aby zabrać pościel do domu co najmniej dwie godziny przed zachodem słońca.

Jak często zmieniać pościel?

Podstawą zachowania higieny w sypialni jest wystarczająco częste zmienianie pościeli. Nawet jeśli regularnie wystawiasz kołdrę i poduszki na działanie czystego powietrza, musisz zakładać czyste poszewki przynajmniej raz w miesiącu. Najlepiej jednak robić to częściej — co 2 tygodnie. Jeśli jesteś alergikiem lub cierpisz na problemy skórne, powinieneś robić to jeszcze częściej, np. raz w tygodniu. Ta sama zasada obwiązuje latem, gdy bardziej się pocimy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także