PoradyLajfhakiBabcia zawsze mówi: użyj tego proszku, a zapomnisz o smugach na szybach. To działa!

Babcia zawsze mówi: użyj tego proszku, a zapomnisz o smugach na szybach. To działa!

sposób na okna bez smug, fot. Genialne.pl
sposób na okna bez smug, fot. Genialne.pl
20.05.2023 10:20

Mycie okien to ważny element domowych porządków. Brudne szyby nie wyglądają estetycznie — szczególnie, kiedy pod słońce widać smugi. Nie pomogą tu efektowne firany ani rolety. Podpowiemy ci skuteczny sposób na okna bez smug.

Wiemy, że mycie okien nie jest ulubioną czynnością, a smugi mogą bardzo do tego zniechęcić. Dlatego mamy dla ciebie rozwiązanie, dzięki któremu zapomnisz o brudnych szybach. Wystarczy jeden składnik, który masz w swojej szafce kuchennej.

Jak umyć okna bez smug?

Smugi są dość uciążliwe i pojawiają się zawsze, kiedy wydaje nam się, że nasze okna są już czyste. Wtedy zaczynamy odczuwać frustrację i wydaje nam się, że zmarnowaliśmy czas na porządki. Wiemy, że to nic przyjemnego, dlatego poszukaliśmy sposobu na to, jak zapobiec pojawianiu się smug. Z pomocą, jak już nieraz bywało, przyszła nam babcia, która zna różne domowe sztuczki na czyste okna. Okazuje się, że najlepszy środek do mycia szyb można znaleźć w szafce kuchennej!

Ocet na komary to najskuteczniejsza metoda, fot. freepik
Ocet na komary to najskuteczniejsza metoda, fot. freepik

Domowy sposób na czyste okna

Czyszczenie szyb okiennych nie musi być uciążliwe ani czasochłonne. Wystarczy, że zastosujesz sprawdzony trik na mycie okien. Stosując go, zapomnisz o smugach — nie tylko na oknach, ale też lustrach. Dzięki temu zrezygnujesz z używania chemii sklepowej. Jak zrobić domowy środek do mycia okien? Wystarczy, że weźmiesz: butelkę plastikową (1-1,5 litrową), mąkę ziemniaczaną, ocet i amoniak. Poniżej pełna instrukcja, jak krok po kroku go przygotować.

czym myć okna żeby błyszczały fot. freepik
czym myć okna żeby błyszczały fot. freepik

Przepis na domowy środek do mycia okien

Butelkę napełnij do połowy wodą. Potem wsyp 1 łyżkę mąki ziemniaczanej, a następnie wszystko wymieszaj do rozpuszczenia skrobi. Teraz dodaj 1 łyżkę octu (7%) i 1 łyżkę amoniaku, po czym znów dokładnie wymieszaj. Na koniec miksturę przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Gotowego roztworu możesz używać do mycia szyb, luster i wszelkich szklanych powierzchni w domu (np., stołu z przeszklonym blatem itp.). Po zastosowaniu zauważysz, że smugi na oknach nie będą się pojawiały, a wszystkie szyby będą nieskazitelnie czyste.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także