PoradyKiedy masz dziecko, trutka na ślimaki w ogrodzie odpada. Oto bezpieczny sposób na szkodniki

Kiedy masz dziecko, trutka na ślimaki w ogrodzie odpada. Oto bezpieczny sposób na szkodniki

Oto bezpieczny dla dzieci sposób na ślimaki. Fot. Freepik
Oto bezpieczny dla dzieci sposób na ślimaki. Fot. Freepik
28.07.2023 08:09

Ślimaki w ogrodzie bywają pożyteczne, ale gdy zbytnio się rozpanoszą, mogą doszczętnie zniszczyć uprawy. Aby się ich pozbyć, możesz oczywiście zastosować trutkę, ale to spore ryzyko, jeśli masz dzieci lub zwierzęta domowe. Przedstawiamy bezpieczny sposób na ślimaki.

Pomagają rozkładać materię organiczną i są pożywieniem niektórych ptaków. Ich obecność cieszy również dzieci, które uwielbiają zbierać ślimaki. Niestety te niewielkie stworzenia mogą również narobić ogromnych szkód na grządkach z warzywami i owocami, a także na kwiatowych rabatach. Kiedy się pojawiają, wygryzają w liściach roślin nieregularne dziury, a mniejsze sadzonki pożerają w całości. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć w sposób bezpieczny dla dzieci, zwierząt oraz twoich upraw.

Dlaczego lepiej nie stosować trutki na ślimaki?

Popularnym sposobem zwalczania ślimaków jest trutka w formie niebieskich granulek. Niestety stosowanie jej jest dość ryzykowne. Jest to silnie trujący środek, który faktycznie w mgnieniu oka wybije szkodniki. Należy jednak uważać i rozsypywać go z dala od roślin, ponieważ przenika do gleby i mógłby im zaszkodzić. Mało tego, trutka nie jest dobrym pomysłem, jeśli masz małe dziecko lub zwierzęta domowe, które bawią się w ogrodzie. Trucizna, na którą nie ma skutecznego antidotum, może bowiem doprowadzić do ich śmierci. Jeśli nie chcesz ryzykować, wypróbuj bezpieczny sposób na ślimaki. Nie tylko nie zagraża on dzieciom i zwierzętom, ale dodatkowo jest humanitarny i ekologiczny.

Jaki jest bezpieczny sposób na ślimaki? Fot. Getty Images
Jaki jest bezpieczny sposób na ślimaki? Fot. Getty Images

Jaki jest bezpieczny sposób na ślimaki?

Ślimaki lubią cień i wilgoć. Z tego powodu chętnie chowają się w wysokich trawach, wśród opadłych liści, a także pod gałęziami, starymi deskami czy w stertach gruzu. Aby uniknąć wizyt szkodników, nie stwarzaj im takich warunków. Usuń z ogrodu wszelkie stosy odpadów oraz liście. Trawnik koś regularnie. Uważaj również z podlewaniem go. Oczywiście jest to zabieg konieczny, by trawa rosła zdrowa i zielona. Doświadczeni ogrodnicy odradzają jednak nawadnianie jej wieczorem. Wszystko dlatego, że ślimaki wychodzą na żer pod osłoną nocy. Kiedy poczują wilgoć, chętniej wybiorą się do twojego ogródka. Z tego powodu trawę najlepiej jest podlewać wczesnym rankiem.

Koszenie trawy to bezpieczny sposób na ślimaki. Fot. Pexels
Koszenie trawy to bezpieczny sposób na ślimaki. Fot. Pexels

Jak zabezpieczyć rośliny przed ślimakami?

Bezpieczny sposób na ślimaki to również zastosowanie sztuczek, które sprawią, że będą trzymały się od ogrodu z daleka.

  • Zasadź rośliny, które mają drażniący ślimaki zapach. Mogą to być m.in.: cebula, czosnek, cząber, majeranek, rumianek, szałwia czy krwawnik.
  • Rozsyp wokół grządek cynamon. Jego zapach również działa odstraszająco na szkodniki.
  • Zabezpiecz grządki fusami od kawy lub pokruszonymi skorupkami jajek. Ślimaki unikają sypkich nawierzchni, więc nie będą forsować takiej zapory. Dodatkową korzyścią będzie to, że zarówno fusy, jak i skorupki stanowią doskonały nawóz dla roślin.
  • Stwórz pułapkę na ślimaki. Ułóż na talerzykach liście sałaty, kawałki buraków, jabłek lub marchewki. Możesz nalać na nie również trochę piwa. Wieczorem ustaw pułapki w ogrodzie, a rano zaroi się na nich od ślimaków. Jedyne, co będziesz musiał zrobić, to wyniesienie szkodników poza ogród.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także