PoradyPodziel się śniadaniem ze ślimakami. Szybko pozbędziesz się ich z ogrodu

Podziel się śniadaniem ze ślimakami. Szybko pozbędziesz się ich z ogrodu

Jak pozbyć się ślimaków? Fot. Freepik
Jak pozbyć się ślimaków? Fot. Freepik

07.07.2023 13:08

Ślimaki — szczególnie te bez skorup — należą do największych wrogów ogrodników. Kiedy pojawią się w okolicy grządek, sieją prawdziwe spustoszenie. Jak pozbyć się ślimaków? Istnieje wiele sposobów, by pozbyć się tych małych intruzów. Jeden z nich zakłada wykorzystanie płatków owsianych.

Chyba żaden ogrodnik nie cieszy się z pojawienia się na grządkach ślimaków. Ich inwazja może doszczętnie zniszczyć uprawy. Na szczęście intruzów można łatwo wypłoszyć, stosując proste, domowe sposoby. Wyjaśniamy, jak możesz wykorzystać w tym celu płatki owsiane, które zwykle jada się na śniadanie.

Jakie szkody wyrządzają ślimaki?

Ślimaki atakują zarówno uprawy owoców i warzyw, jak i rabaty kwiatowe. Najchętniej zjadają m.in. sałatę, kapustę, buraki, truskawki, maliny, aksamitki, dalie, fuksje czy nagietki. Niewielkie sadzonki są w stanie pożreć w całości w ciągu jednej nocy. W większych roślinach zostawiają spore, nieregularne dziury. To właśnie po nich poznasz, że zadomowiły się w twoim ogrodzie. Drugim sygnałem, że szkodniki pojawiły się w okolicy, są śluzowate ślady, które zostawiają na ziemi. Trudno wyłapać ślimaki ręcznie, ponieważ za dnia chowają się w ciemnych i wilgotnych miejscach, a na żer wychodzą dopiero w nocy. Ta metoda może być zresztą nieskuteczna, ponieważ nie daje pewności usunięcia wszystkich osobników. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się ślimaków np. dzięki płatkom owsianym.

Jak pozbyć się ślimaków? Fot. Pixabay
Jak pozbyć się ślimaków? Fot. Pixabay

Jak pozbyć się ślimaków?

Jeśli szukasz ekologicznego i bezpiecznego dla zwierząt domowych środka na ślimaki, płatki owsiane doskonale się sprawdzą. Co ważne, wykorzystanie ich jest również humanitarną metodą walki ze szkodnikami, ponieważ nie robi im krzywdy. Płatki owsiane, tradycyjnie kojarzone ze śniadaniem, są przysmakiem mięczaków. Bywają dla nich większym rarytasem niż liście sałaty i innych roślin. Wykorzystując ten fakt, możesz łatwo odwrócić uwagę ślimaków od grządek, serwując im ich ulubione danie. Rozstaw w ogrodzie talerze z płatkami owsianymi. Najlepiej umieść je w miejscach oddalonych od grządek z owocami i warzywami, a także rabat kwiatowych. Płatki powinny zachęcić je do opuszczenia dotychczasowego miejsca żerowania i zjedzenia płatków zamiast liści roślin. Opcjonalnie możesz umieścić talerz z płatkami owsianymi zwilżonymi wodą w okolicy grządek, które chcesz chronić. Kiedy płatki zwabią już ślimaki, możesz wynieść je poza swój ogród. Jeśli nie masz pod ręką płatków owsianych, możesz zastąpić je namoczonym chlebem, a nawet ogórkiem.

Jak pozbyć się ślimaków? Fot. Freepik
Jak pozbyć się ślimaków? Fot. Freepik

Jak inaczej pozbyć się ślimaków?

Jeśli trik z płatkami owsianymi nie przypadł ci do gustu, możesz wykorzystać inne metody zwalczania ślimaków.

  • Rozsyp wokół grządek fusy po kawie, popiół, piasek lub pokruszone skorupki jaj. Ślimaki nie lubią sypkich powierzchni, więc będą omijać tego typu zapory.
  • Rozwiń na ziemi taśmę miedzianą. Ślimaki będą omijać ją szerokim łukiem, ponieważ kontakt z miedzią szkodzi ich układowi nerwowemu.
  • Zasadź w ogrodzie rośliny odstraszające ślimaki, np. szałwię, lawendę, nagietek, tymianek lub rozmaryn.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także