Bezsensowna praca męczy dwa razy bardziej. Pracownicy zaczynają mieć dość
Od jakiegoś czasu nawiedza cię myśl o tym, czy twoja praca ma jakiś sens? Choć ta wizja jest nieco przerażająca, to coraz więcej osób zaczyna wątpić w swoje kompetencje i to, że ich wysiłek jest czegoś wart.
Czy wiesz, że aż jeden na pięciu pracowników jest zdania, że jego praca jest bezwartościowa? Szwajcarski psycholog Simon Walo postanowił przeprowadzić pewne badanie. Zapytał pracowników różnych branży o to, czy są zadowoleni z wykonanej pracy. Wyniki nie zapowiadają się optymistycznie.
Czy moja praca ma sens?
Każdy, kto pracuje dłużej w danym zawodzie, zaczyna podważać swoje kompetencje na temat tego, czy jego praca jest wydajna. Ciągły pośpiech, brak wyników i rywalizacja zaczynają sprawiać, że czujemy się niepotrzebni a nasz wysiłek wydaje się być bezsensowny. Simon Walo przeanalizował odpowiedzi w ankiecie The American Working Conditions Survey, w której wzięło udział 1811 mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy praktykowali 21 różnych zawodów. Cywile mieli podzielić się swoimi refleksami na temat tego, czy ich praca daje im poczucie, że robią coś pozytywnego dla społeczeństwa, a także czy ich zajęcie wydaje się pożyteczne. 19 proc. badanych odpowiedziało, na to pytanie, że rzadko się tak czuje lub wcale. Po głębszej analizie okazało się, że istnieją pewne zawody, w których taka odpowiedź pada zdecydowanie częściej niż w innych. Osoby z sektora biznesu, sprzedaży, finansów, a także kierowcy, deklarowali, że nie widzą sensu swojej pracy. Stwierdzenie padało częściej ze strony osób z sektora prywatnego niż publicznego czy non-profit.
Zmarnowany potencjał technologii
Wyniki ankiety potwierdzają pewną teorię naukową ukutą przez Davida Graebera, który opisał ją w książce Praca bez sensu. Według niego automatyzacja pewnych procesów powinna skrócić nasz czas w pracy i odjąć nam obowiązków, a przynosi zgoła inny efekt. Zaoszczędzony czas przeznaczamy na czynności, które nie mają sensu, a jedynie dokładają nam psychiczne obciążenie. Nawet najwięksi pasjonaci, z czasem dostrzegają, że większość ich energii zostaje zużyta na bezwartościowe działania, a co za tym idzie, zaczynają wątpić w siebie jak i w firmę. Nieszczęśliwy pracownik bez motywacji nie będzie wydajny, lecz mało pracodawców ma to na uwadze.