Posłuchaj co partner mówi przez sen. Czasami jego wypowiedzi mogą mieć sens
Czy mówienie przez sen to swego rodzaju próba komunikacji z drugą osobą? Czy rozmowa ze śpiącym partnerem jest w ogóle możliwa?
Zapewne niektórym z nas zdarzyło się słyszeć jak ktoś, w naszej obecności, mówił przez sen. Czasami śpiące osoby wyrzucają z sobie słowa zupełnie wyrwane z kontaktu i nieskładne. Natomiast inni wygłaszają całkiem spójne monologi. To zjawisko wciąż jest zagadką dla naukowców. Co więcej badacze cały czas nie są w stanie ustalić, jakie rejony w mózgu są uruchamiane podczas nocnych rozmów.
Kto mówi przez sen?
Zjawisko mówienia przez sen określa się terminem somnilokwia. Badacze zdołali ustalić, że przez sen mówi prawie 80% zdrowych dzieci w wieku między 6. a 11. rokiem życia. Wraz z upływem lat somnilokwia ustępuje i ostatecznie zmaga się z nią już tylko 25% osób dorosłych. Ciekawe jest także to, że mówienie przez sen bywa dziedziczne i częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Ustalono także, że gadatliwi bywamy na każdym etapie snu. Jednak najczęściej osoby zaczynają mówić w czasie fazy NREM (to tzw. głęboki sen charakteryzujący się wolnymi ruchami gałek ocznych). Somnilokwia jest określana jako łagodna i nieszkodliwa forma zaburzeń snu. Nie jest to zjawisko chorobowe. Osoby dotknięte tą przypadłością najczęściej zupełnie nie zdają sobie z niej sprawy. Może być ona jedynie dość męcząca dla domowników czy partnera.
Z osobą mówiącą przez sen można porozmawiać?
Czasami niektórzy próbują wejść w dyskusje z osobą mówiącą przez sen. Istnieje grupa ludzi, która sądzi, że wówczas śpiąca osoba może wyjawić swoje tajemnice czy zdradzić jakieś sekrety. Jednak to dość daleko idące interpretacje. W naszym mózgu podczas snu kłębią się różne myśli i ten organ podsuwa nam zawikłane scenariusze. Zwykle nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością, a także są całkowitą fantazją. Dlatego absolutnie nie można przywiązywać się do tego, co partner powiedział przez sen. Według badania francuskich naukowców, przez sen najczęściej:
- wydajemy niewerbalne dźwięki (chichot, krzyk, szept),
- mówimy słowo nie,
- wypowiadamy obelgi oraz przekleństwa,
- niektórzy artykułują jedno lub dwa zdania.