PoradyPosłuchaj co partner mówi przez sen. Czasami jego wypowiedzi mogą mieć sens

Posłuchaj co partner mówi przez sen. Czasami jego wypowiedzi mogą mieć sens

mówienie przez sen to łagodna forma zaburzeń, fot. gettyimages
mówienie przez sen to łagodna forma zaburzeń, fot. gettyimages

05.06.2023 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy mówienie przez sen to swego rodzaju próba komunikacji z drugą osobą? Czy rozmowa ze śpiącym partnerem jest w ogóle możliwa?

Zapewne niektórym z nas zdarzyło się słyszeć jak ktoś, w naszej obecności, mówił przez sen. Czasami śpiące osoby wyrzucają z sobie słowa zupełnie wyrwane z kontaktu i nieskładne. Natomiast inni wygłaszają całkiem spójne monologi. To zjawisko wciąż jest zagadką dla naukowców. Co więcej badacze cały czas nie są w stanie ustalić, jakie rejony w mózgu są uruchamiane podczas nocnych rozmów.

Kto mówi przez sen?

Zjawisko mówienia przez sen określa się terminem somnilokwia. Badacze zdołali ustalić, że przez sen mówi prawie 80% zdrowych dzieci w wieku między 6. a 11. rokiem życia. Wraz z upływem lat somnilokwia ustępuje i ostatecznie zmaga się z nią już tylko 25% osób dorosłych. Ciekawe jest także to, że mówienie przez sen bywa dziedziczne i częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Ustalono także, że gadatliwi bywamy na każdym etapie snu. Jednak najczęściej osoby zaczynają mówić w czasie fazy NREM (to tzw. głęboki sen charakteryzujący się wolnymi ruchami gałek ocznych). Somnilokwia jest określana jako łagodna i nieszkodliwa forma zaburzeń snu. Nie jest to zjawisko chorobowe. Osoby dotknięte tą przypadłością najczęściej zupełnie nie zdają sobie z niej sprawy. Może być ona jedynie dość męcząca dla domowników czy partnera.

mówienie przez sen, fot. freepik
mówienie przez sen, fot. freepik

Z osobą mówiącą przez sen można porozmawiać?

Czasami niektórzy próbują wejść w dyskusje z osobą mówiącą przez sen. Istnieje grupa ludzi, która sądzi, że wówczas śpiąca osoba może wyjawić swoje tajemnice czy zdradzić jakieś sekrety. Jednak to dość daleko idące interpretacje. W naszym mózgu podczas snu kłębią się różne myśli i ten organ podsuwa nam zawikłane scenariusze. Zwykle nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością, a także są całkowitą fantazją. Dlatego absolutnie nie można przywiązywać się do tego, co partner powiedział przez sen. Według badania francuskich naukowców, przez sen najczęściej:

  • wydajemy niewerbalne dźwięki (chichot, krzyk, szept),
  • mówimy słowo nie,
  • wypowiadamy obelgi oraz przekleństwa,
  • niektórzy artykułują jedno lub dwa zdania.
mówienie przez sen, fot. freepik
mówienie przez sen, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także