PoradyBiorę plaster i ratuję storczyki. Szybko stają się królami parapetów

Biorę plaster i ratuję storczyki. Szybko stają się królami parapetów

złamana łodyga storczyka, fot. Getty Images
złamana łodyga storczyka, fot. Getty Images
19.10.2023 15:49

Złamana łodyga storczyka, brak liści czy przesuszenie kwiatka tak, że stracił całe korzenie, to jeszcze nie koniec świata. Jeśli odpowiednio zareagujesz, roślinę można uratować. Podpowiadamy, co robić, by storczyk wrócił do formy i ponownie stał się piękną ozdobą mieszkania.

Storczyki są bardzo delikatne, dlatego należy na nie uważać. Nietrudno uszkodzić roślinę, np. przypadkowo łamiąc łodygę. Na szczęście zaniedbanego kwiatka nie trzeba od razu spisywać na straty. Istnieją proste sposoby, by naprawić pielęgnacyjne błędy i przywrócić mu piękny wygląd.

Co może pójść nie tak przy uprawie storczyka?

Storczyk, jak każda roślina, powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki. W przeciwnym razie nie będzie prawidłowo się rozwijał, nie wspominając o kwitnięciu. Ważne jest właściwe nasłonecznienie. Nie może być zbyt duże (słońce poparzy liście) ani zbyt małe (storczyk nie zakwitnie). By zapewnić mu odpowiednią ilość światła, ustaw kwiat na parapecie po wschodniej lub zachodniej stronie. Częstym błędem jest również zbyt obfite podlewanie i pozostawianie rośliny na dłuższy czas z korzeniami zanurzonymi w wodzie. Orchidea bardzo tego nie lubi. Podlewaj ją raz na 10-14 dni i nigdy nie dopuszczaj do tego, by korzenie były zbyt długo zamoczone. To może doprowadzić do ich gnicia oraz chorób grzybowych. Pozostaw wodę w osłonce lub na podstawku na ok. 30 minut, a następnie wylej ją i pozwól korzeniom obeschnąć.

Złamana łodyga storczyka nie jest powodem do wyrzucenia rośliny. Fot. Freepik
Złamana łodyga storczyka nie jest powodem do wyrzucenia rośliny. Fot. Freepik

Złamana łodyga storczyka — co robić?

Zdarza się, że dochodzi do mechanicznego uszkodzenia storczyka, czyli złamania jego łodygi. Czasami wynika to z nieuwagi domowników lub jest wynikiem silnego wiatru. Jeśli zauważyłeś złamanie od razu i z łodygi wypływają soki, spróbuj połączyć obie części za pomocą plastra. Jeśli łodyga nie została całkowicie złamana, istnieje spore prawdopodobieństwo, że się zrośnie. Możesz dodatkowo usztywnić to miejsce za pomocą patyczka, by uszkodzona łodyga miała solidne podparcie. Jeżeli doszło do całkowitego złamania, oderwaną część wstaw do wazonu z wodą, by mogła dalej kwitnąć. Jeśli na pozostałej części (poniżej złamania) jest zlokalizowany węzeł łodygi, roślina może wypuścić w tym miejscu nowy pęd. Jeśli nie, będziesz musiał czekać, aż storczyk wypuści nową łodygę. W każdym z tych przypadków nie warto pozbywać się rośliny. Przy odrobinie cierpliwości w końcu zakwitnie ponownie.

Złamana łodyga storczyka nie przekreśla jego szans na kwitnienie w przyszłości. Fot. Freepik
Złamana łodyga storczyka nie przekreśla jego szans na kwitnienie w przyszłości. Fot. Freepik

Czy da się uratować storczyk bez korzeni lub liści?

Złamana łodyga to tylko jeden z możliwych kłopotów, z którymi mierzą się właściciele storczyków. Zdarza się, że kwiat (w wyniku przelania lub przesuszenia) traci wszystkie korzenie lub liście. W takiej sytuacji również możesz podjąć próbę uratowania go.

  • W przypadku uszkodzenia korzeni najpierw usuń wszystkie obumarłe resztki. Jeśli nic nie zostało, odratowanie kwiatka może być bardzo trudne. Jeżeli mimo tego chcesz podjąć się zadania, obsyp trzon rośliny węglem drzewnym, by rany po odciętych korzeniach się zabliźniły. Następnie umieść storczyka w pojemniku z keramzytem, a ten wstaw do miseczki z wodą. Zapewnij orchidei dużą wilgotność poprzez regularne, ale minimalne zraszanie lub podlewanie. Bądź cierpliwy, ponieważ odbudowa systemu korzeniowego może zająć nawet pół roku.
  • Ratowanie storczyka, który stracił wszystkie liście, jest nieco łatwiejsze, ale przebiega podobnie. Umieść roślinę w pojemniki z keramzytem i podłożem dla storczyków. Regularnie dbaj o nawilżenie rośliny. Po jakimś czasie powinna wypuścić nowe liście.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także