PoradyLajfhakiBogaty stryj gotuje folię w garnku. Nie rozumie, jak można tego nie robić

Bogaty stryj gotuje folię w garnku. Nie rozumie, jak można tego nie robić

Stare sztućce staną się lśniące dzięki temu trikowi, fot. genialne.pl
Stare sztućce staną się lśniące dzięki temu trikowi, fot. genialne.pl
16.09.2023 11:35

Stare sztućce zaczynają wracać do mody, a kolekcjonerzy i pasjonaci zapłacą za nie sporą sumkę, jeśli tylko masz je w dobrym stanie. Czyszczenie ich powierzchni powinno przebiegać w pewien określony sposób, by ich nie uszkodzić. Sprawdź, jak się za to zabrać!

Wiele osób decyduje się na zakup starych sztućców, które są zdobione, a ich jakość znacznie przewyższa to, co obecnie oferują nam sklepy. Warto zaznajomić się ze sztuką ich czyszczenia, gdyż odbywa się ono całkiem inaczej niż zwykłe mycie w płynie do naczyń. Co ciekawe, jest to uniwersalny sposób do każdego rodzaju metalu, więc nawet jeśli nie masz w domu kolekcjonerskich, starych sztućców, możesz umyć swoje "zwyczajne" właśnie w ten sposób.

Jak wyczyścić stare i matowe sztućce?

Po jakimś czasie nasze łyżki i widelce pokrywa matowy osad, który odbiera im blasku i sprawia, że wydają się brudne. Jest to naturalny proces, który nie ominie żadnego metalu. Jesteśmy jednak w stanie pozbyć się tego nalotu, a regularna pielęgnacja opóźni proces starzenia się sztućców. Aby je odnowić, trzeba przygotować specjalną mieszankę, która dogłębnie oczyści powierzchnię, a przy tym sprawi, że zaczną lśnić jak nowe. Cały koszt przygotowania to mniej niż 2 złote, bo zużycie produktów jest minimalne.

Stare sztućce staną się lśniące dzięki temu trikowi, fot. Freepik
Stare sztućce staną się lśniące dzięki temu trikowi, fot. Freepik

Dorzuć aluminium do garnka z wrzątkiem

Aby przeprowadzić zabieg czyszczenia, potrzebujesz kilku rzeczy: garnka, wody, pół łyżki sody oczyszczonej, pół łyżki cukru oraz arkusz folii aluminiowej. Zacznij od wlania litra wody do garnka, następnie dosyp sodę oraz cukier i postaw wszystko na gazie. Folię aluminiową podziel na cztery części i zgnieć każdą z nich w kulkę. Kiedy woda zacznie wrzeć, dorzuć foliowe zawiniątka i wszystkie sztućce. Gotuj całość przez kilka minut, a następnie odcedź płyn i przenieś zastawę na stół. W tym momencie dobrze jest wypolerować powierzchnię metalu miękką ścierką. Łyżki i widelce staną się błyszczące, a po osadzie nie będzie nawet śladu. Stosuj ten trik doraźnie, gdy widzisz, że zaczynają śniedzieć i wyglądać nieestetycznie.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także