Balkon i ogródOgródChcesz już kosić trawę po zimie? Uważaj, żeby nie zrobić tego za wcześnie

Chcesz już kosić trawę po zimie? Uważaj, żeby nie zrobić tego za wcześnie

Pierwsze koszenie trawy po zimie wykonuję tak od lat
Pierwsze koszenie trawy po zimie wykonuję tak od lat
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | KrólestwoNauki
03.03.2024 09:06

Marzec to idealny moment na rozpoczęcie prac ogrodowych, a w tym przypadku wcale nie chodzi o porządkowanie działki z gałęzi lub nawożenie roślin. Ciepła pogoda sprawia, że nasze ogrody zaczynają się już zielenić, a w niektórych miejscach można zobaczyć kwitnące przebiśniegi lub krokusy. Czy to idealny moment na koszenie trawy po zimie? Kiedy i jak kosić trawę?

Z pewnością nie możesz doczekać się gęstej, niczym dywan oraz zielonej, murawy w swoim ogrodzie. Odpowiednia pielęgnacja trawnika to klucz do sukcesu, czyli jego perfekcyjnego wyglądu. W tym celu koniecznie trzeba nie tylko zadbać o nawożenie, ale także o przycinanie źdźbeł. Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawy na wiosnę i jak zrobić to poprawnie? Dzięki tym wskazówkom twój trawnik zyska nowe życie.

Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie?

Wielu ogrodników zdaje sobie to pytanie, a odpowiedź wcale nie jest oczywista. Koszenie trawnika po zimie zależy w zasadzie od kilku czynników, o których powinniśmy pamiętać, zanim sięgniemy po kosiarkę. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że cały proces pierwszego koszenia trawy nie polega tylko i wyłącznie na jej ścięciu. Zanim złapiesz za sprzęt, to lepiej poznaj zasady odpowiedniej pielęgnacji murawy. Jak kosić trawę po zimie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybór odpowiedniego terminu to kluczowy element, dzięki któremu nie skosimy trawnika za wcześnie. Wszystko zależy od panujących warunków atmosferycznych, czyli ciepłej pogody, ale to nie wystarczy. Jeśli zastanawiasz się, jak skrócić trawnik po zimie to musisz koniecznie zwrócić uwagę na to, czy gleba już zdążyła wyschnąć. To niezwykle ważne, aby podczas pierwszego koszenia trawnik był suchy, a co najważniejsze odrósł na około 8 cm. Jeśli marzec jest ciepły, to można bez problemu sięgać po kosiarkę w drugiej połowie miesiąca i wykonać ostre cięcie.

Jak kosić trawę na wiosnę?

Przed pierwszym koszeniem trawnika na wiosnę złap za grabie i pozbądź się z jego powierzchni zanieczyszczeń. Chodzi tutaj przede wszystkim o stare liście, gałęzie, a nawet kamienie, które negatywnie wpływają na kondycję trawnika. Jeśli pominiemy ten krok, to nasz trawnik może utracić swój kolor oraz gęstą formę. Tak samo jest w przypadku kopców kretów lub karczowników, które trzeba zniwelować przed wiosennym koszeniem. Najlepiej wtedy wykonać wałowanie murawy, co w sezonie przyniesie wiele korzyści.

Wysokość koszenia trawnika to również ważny element. Wszystko zależy od kondycji murawy po zimie oraz od naszego zeszłorocznego cięcia. Bardzo często trawnik po zimie nie prezentuje się zbyt dobrze, a to oznacza, że najlepiej pierwsze koszenie wykonać jak najniżej podłoża. Najlepiej przyciąć trawnik na wysokość maksymalnie 80 mm, a to sprawi, że szybko i zielono odbije. Bardzo dobrze jest najpierw skosić trawę po zimie, a dopiero potem zabrać się za wertykulację. Ostatnie co musisz zrobić przed włączeniem kosiarki, to sprawdzenie jej stanu ostrzy, które powinny ścinać źdźbła niczym brzytwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także