Żeruje nocą i podgryza rośliny, ale to nie kret. Sprawdź, jak przepędzić szkodnika
Widząc o tej porze roku kopce w ogrodzie, wielu ludzi jest przekonanych, że na ich posesji zadomowił się kret. Wtedy usilnie chcemy go przepędzić, ale co jeśli to wcale nie wina kreta? Jest duża szansa, że to karczownik. Mało kto słyszał o tym szkodniku, który demoluje nocą nasze uprawy. Jak szybko pozbyć się karczownika z ogrodu?
Niektórzy, widząc karczownika, nie dowierzają, że tak przyjaźnie wyglądający gryzoń może być aż tak niebezpieczny. Nie bez powodu nazywa się go szczurem wodnym, a doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, jakie kopce, ślady i tunele zostawia karczownik. Dziś dowiesz się, jak szybko oraz skutecznie zdemaskować i przegonić tego gryzonia z ogrodu.
Jak rozpoznać ślady karczownika w ogrodzie?
Karczownik drąży tunele i żeruje głównie w nocy, przez co trudno go szukać za dnia, a ucztę w ogrodzie zazwyczaj kończy nad ranem. Ten cykl życia niezwykle przypomina nam działalność kreta, który robi kopce w ciągu jednej nocy. Karczownik w przeciwieństwie do niego żywi się korzeniami, bulwami, kłączami oraz cebulkami roślin. Oznacza to, że podczas jego obecności w ogrodzie nie możemy się spodziewać bujnie kwitnących kwiatów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!
Ten szczur morski na pierwszy rzut oka wygląda jak nieco większy chomik lub świnka morska, przez co mało kto widzi w nim szkodnika, ale to tylko pozory. Największe karczowniki mierzą blisko 25 cm oraz ważą do 300 g, a ich brązowe futro znakomicie pozwala im wtopić się w glebę. Przez to mało kiedy możemy je dostrzec lub odróżnić od kreta. Nie oznacza to, że zdemaskowanie karczownika jest nie możliwe, a wystarczy dokładnie przyjrzeć się kopcom. Jeśli są płaskie, to mamy pewność, że w naszym ogrodzie żeruje karczownik.
Jak pozbyć się karczownika z ogrodu?
Odstraszenie karczownika wcale nie jest tak trudne, na jakie wygląda, a wystarczy wiedzieć, że szkodnik ten ma niezwykle wyczulony węch. Drugą niezwykle istotną kwestią jest to, aby zwalczyć karczownika w sposób humanitarny, ponieważ znajduje się on pod częściową ochroną. Z tego powodu ze szczurem morskim powinniśmy rozprawić się w ekologiczny sposób, a na pomoc przychodzą nam rośliny o niezwykle intensywnym zapachu. Można je wetknąć do kopców karczownika lub zasadzić w ogrodzie, a z pewnością gryzoń wyprowadzi się sam.
Najlepsze sposoby na pozbycie się karczownika są banalne, a należy do nich mięta, lawenda, ale też czarny bez. Te rośliny zawierają w sobie mocne olejki eteryczne, które dla karczowników są nie do zniesienia. Jeśli zasadzimy je w ogrodzie, to nie tylko przepędzimy szkodnika, ale też ochronimy swoje uprawy. Równie dobrym rozwiązaniem na walkę z karczownikiem jest użycie wilczomlecza lub czosnku, które można wrzucić do kopców. Zastosuj i podziwiaj, jak gryzoń szybko czmycha.