PoradyLajfhakiOto jak przygotowuję trawnik na zimę. Korzystam z patentu doświadczonych ogrodników

Oto jak przygotowuję trawnik na zimę. Korzystam z patentu doświadczonych ogrodników

jak przygotować trawnik na zimę, fot. Youtube/B&Q
jak przygotować trawnik na zimę, fot. Youtube/B&Q
Adrianna Trusiuk
06.10.2023 08:44

Jesień czai się tuż za rogiem. Jeśli zależy ci na tym, żeby wiosną cieszyć się pięknym trawnikiem, przeprowadź kilka zabiegów pielęgnacyjnych, które zabezpieczą trawę przed nadchodzącym mrozem. Wyjaśniamy, jak przygotować trawnik na zimę i jakich terminów się trzymać.

Zdrowy, miękki i bujny trawnik to marzenie wielu z nas. Niestety, pielęgnacja trawnika to żmudne zadanie, które wymaga pracy, nawet jesienią. Zanim natura zapadnie w sen zimowy, koniecznie przeprowadź kilka zabiegów, a wiosną będziesz stąpać po miękkiej trawie.

Jak przygotować trawnik na zimę?

Druga połowa września to ostatni moment na to, aby zadbać o trawnik. Co należy zrobić we wrześniu, żeby wiosną cieszyć się piękną trawą? Zacznij od odżywienia darni. Potrzebujesz nawozu jesiennego, który zawiera możliwie najmniejszą dawkę azotu. To bardzo ważne, bowiem nadmiar tego pierwiastka może doprowadzić do osłabienia trawnika. Taki nawóz kupisz w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Użyj go nie wcześniej niż w drugiej połowie września i nie później niż na początku października. Przy nawożeniu trzymaj się zaleceń producenta. Drugim, równie ważnym zabiegiem, jest ostatnie koszenie. Nie ma jednego, konkretnego terminu, w którym należałoby to robić, bowiem wszystko zależy od warunków pogodowych. Przy ciepłej, suchej jesieni ostatnie koszenie może mieć miejsce nawet pod koniec listopada, czyli wtedy, kiedy zaczynają się pierwsze przymrozki. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie ścinać go zbyt mocno. Trawa powinna wyrastać na 4-5 cm nad ziemią.

Jak przygotować trawnik na zimę, fot. Adobe Stock
Jak przygotować trawnik na zimę, fot. Adobe Stock

Ograbianie, aeracja, wertykulacja

Jak przygotować trawnik na zimę? Oto co musisz zrobić. W drugiej połowie października liście zaczynają intensywnie opadać na ziemię. Wówczas należy zabrać się za grabienie trawnika. Nadmiar liści może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych, które to odbiją się wiosną na kondycji trawy. Używaj do tego miotłograbi, które nie uszkodzą darni. Zabieg powtarzaj za każdym razem, kiedy zauważysz na trawniku nadmiar liści. Ostatnim krokiem jest aeracja i wertykulacja. Oba zabiegi polegają na pionowym i poziomym nakłuwaniu darni i likwidacji filcu. Dzięki temu martwe źdźbła trawy zostają usunięte, przez co do podłoża dociera więcej składników odżywczych. Zarówno aerację jak i wertykulację należy przeprowadzać dwa razy w roku — wczesną wiosną (marzec) i jesienią (nie później niż w październiku).

Jak przygotować trawnik na zimę, fot. Unsplash
Jak przygotować trawnik na zimę, fot. Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także