PoradyChcesz uniknąć ugryzienia podczas weekendowego grilla? Zrezygnuj z ubrań w tym kolorze

Chcesz uniknąć ugryzienia podczas weekendowego grilla? Zrezygnuj z ubrań w tym kolorze

które kolory przyciągają komary i kleszcze, fot. Getty Images
które kolory przyciągają komary i kleszcze, fot. Getty Images

06.05.2023 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Latające wokół nas owady są uciążliwe, a ich ukąszenia kłopotliwe. W przypadku kleszczy dodatkowo do tej listy należy dopisać ryzyko poważnych chorób. Przed męczącą obecnością insektów mogą uchronić nas ubrania w odpowiednich barwach. Podpowiadamy, które kolory przyciągają komary i kleszcze, a które możesz uznać za bezpieczne.

Uciążliwe owady są prawdziwą zmorą każdego, kto wiosną oraz latem lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Ukąszenia komarów są bardzo swędzące, a ukłucie kleszcza może oznaczać zarażenie boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu i konieczność leczenia. Aby uchronić się przed insektami, możesz wykorzystać ubrania. Chodzi nie tylko o osłonięcie ciała (chociaż to również pomaga), ale też o unikanie kolorów, które przyciągają komary i kleszcze.

Jakie kolory przyciągają komary?

Każdy owad ma inne "upodobania" kolorystyczne. Kolory, które przyciągają jedne gatunki, mogą odstraszać inne. Komary najbardziej preferują: pomarańczowy, czerwony, czarny oraz cyjan (blady, spłowiały odcień niebieskiego). Raczej omijają barwy: białą, zieloną, fioletową oraz niebieską. Takie wyniki dały badania amerykańskich naukowców przeprowadzone na komarach egipskich. Ważnym wnioskiem z tego eksperymentu okazał się fakt, że kolory działały na owady jak magnes tylko wtedy, gdy towarzyszył im zapachludzkiego potu.

Które kolory przyciągają komary i kleszcze? Fot. Getty Images
Które kolory przyciągają komary i kleszcze? Fot. Getty Images

Jakie kolory przyciągają kleszcze?

Kleszcze są ślepe, ale mimo tego naukowcy sprawdzili, czy kolory mają wpływ na ich zachowanie. Okazało się, że rzeczywiście niektóre barwy bardziej zachęcają je do ataku niż inne. Atrakcyjniejsze są dla nich te jasne. Udając się do lasu należy więc unikać bieli, beżu, jasnej szarości czy błękitu. Za "bezpieczne" uważa się ciemne barwy. W przypadku ochrony przed kleszczami ogromne znaczenie ma również rodzaj ubrania. Należy zakładać stroje jak najbardziej przylegające do ciała i jak najbardziej je zasłaniające (długie nogawki i rękawy to absolutna konieczność).

Które kolory przyciągają komary i kleszcze? Fot. Getty Images
Które kolory przyciągają komary i kleszcze? Fot. Getty Images

Jakie kolory przyciągają inne owady?

Komary i kleszcze to owady, przed którymi najbardziej chcemy się chronić, ponieważ to właśnie z nimi mamy najczęściej do czynienia. Dobrze jest jednak znać kolorystyczne "gusta" innych insektów, by przypadkiem nie przyciągnąć ich do siebie w czasie spaceru czy grilla.

  • Muchy, w zależności od gatunku, przyciągają różne kolory. Mucha domowa najchętniej leci do koloru niebieskiego, a nie — jak przez lata wierzyliśmy — żółtego (który kojarzy się z kwiatami). Co jeszcze bardziej zaskakujące, badania wykazały, że właśnie ciepłe odcienie żółci działają na muchy odstraszająco.
  • Nieco inaczej jest w przypadku much końskich, które najłatwiej przyciągnąć ciemnymi kolorami (kojarzą się z bydłem, które jest naturalnym żywicielem tych owadów). Jeśli chcesz uniknąć ich towarzystwa, stawiaj na jasne barwy, takie jak: biała, żółta lub kremowa.
  • Osy oraz pszczoły chętnie lecą w kierunku rzeczy niebieskich, zielonych oraz fioletowych. Odpychające są dla nich czerwień oraz pomarańcz.

Jak zrobić pułapkę na osy i szerszenie? Prosty trik z butelką

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także