NewsyCiągną ludzi za głowy. Innowacyjne okulary dla niewidomych

Ciągną ludzi za głowy. Innowacyjne okulary dla niewidomych

Okulary dla niewidomych to niesamowita innowacja
Okulary dla niewidomych to niesamowita innowacja
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | PoppyPix
04.02.2024 12:16, aktualizacja: 04.02.2024 13:31

Osoby niewidome od lat wykorzystują pomoc psich przewodników, którzy pilnują ich bezpieczeństwa podczas codziennych czynności. To duże ułatwienie, lecz nie sprawia, że człowiek staje się w pełni samodzielny. Pewna rumuńska firma pracuje nad nową technologią, która ma odmienić życie niewidomych. Okulary .lumen są inspirowane automatycznymi samochodami i mają dosłownie ciągnąć niewidomych we właściwe miejsce.

Brak zmysłu wzroku to duże utrudnienie, które nie pozwala na samodzielne życie. Mimo że jest wiele sprzętów dostosowanych dla osób niewidomych, ci w dalszym ciągu są narażeni na mnóstwo niebezpieczeństw. Tradycyjna biała laska nie jest w stanie ostrzec o zbliżającym się zagrożeniu, a pies przewodnik to droga inwestycja na zaledwie kilkanaście lat, gdyż pupil żyje znacznie krócej od człowieka. Rumuński start-up .lumen chce odmienić życie tych osób i tworzy innowacyjne okulary dla niewidomych.

Okulary, które mogą odmienić życie niewidomych

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 40 milionów osób, które urodziły się niewidome lub straciły wzrok w trakcie życia. Mimo że reszta ich zmysłów jest znacznie wyostrzona, to życie takich osób jest pełne zagrożeń ze strony świata. Rumuńska firma .lumen stworzona została w 2020 roku. Jest dziełem Cornela Amariei, który pasjonuje się robotyką i wszelkimi dziedzinami automatyki. Co ciekawe, mężczyzna pochodzi z rodziny osób niewidomych, a on jako jedyny urodził się w pełni sprawny. Właśnie to popchnęło go do stworzenia gadżetu, który poprawi komfort i bezpieczeństwo życia innych.

Jego inspiracją do stworzenia okularów są samochody automatyczne, które stały się dość popularne w ostatnich latach. Mówi się, że "działają trochę jak pies przewodnik". Różnica polega na tym, że pies ciągnie właściciela za rękę, a okulary za głowę. Za pomocą technologii haptycznych (m.in. wibracje) okulary są w stanie wskazać niewidomemu drogę, a także reagować na wszelkie niebezpieczeństwa, które dzieją się dookoła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuczna inteligencja wkracza do gry

Okulary nie byłyby tak innowacyjne, gdyby nie sztuczna inteligencja i klasyczne algorytmy, które wykorzystuje się do programowania samochodów automatycznych. Dzięki nim, .lumen jest w stanie precyzyjnie wskazać wszystkie przedmioty, które stoją na naszej drodze. Mowa tu zarówno o dużych obiektach, jak i małych, które mogą powodować potknięcia czy dyskomfort.

Programując okulary, wskazujemy punkt docelowy, a urządzenie samo wytacza najbardziej komfortową ścieżkę i prowadzi nas tak, by było bezpiecznie i komfortowo. Urządzenie zostało przedstawione na targach CES w Las Vegas. Póki co gadżet jest w trakcie testowania, lecz twórcy przewidują, że wydanie go na ogólnodostępny rynek będzie możliwe w połowie przyszłego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także