PoradyLajfhakiWrzucam do pralki. Czyści się sama

Wrzucam do pralki. Czyści się sama

Jak wyczyścić wnętrze pralki?
Jak wyczyścić wnętrze pralki?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Sappheiros

15.01.2024 10:31, aktual.: 15.01.2024 10:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pamiętasz, kiedy ostatnio czyściłeś pralkę? Jeśli przypomnienie sobie tego momentu przychodzi ci z trudem, to znak, że najwyższy czas brać się do roboty. Wyjaśniamy, jak to zrobić najprostszym i najtańszym sposobem.

Bęben pralki to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w domu. We wnętrzu osadza się kurz, brud i zanieczyszczenia, które wcześniej były przyczepione do ubrań. Wszystko to osiada na bębnie, gumach, a także w filtrze. Jeśli urządzenie nie jest regularnie czyszczone, może dość do zapchania, a nawet do powstania pleśni na powierzchni.

Nie wiesz, jak wyczyścić pralkę? Poznaj prosty, tani i skuteczny sposób, który sprawi, że wnętrze urządzenia będzie lśnić czystością. Nie potrzebujesz do tego drogich preparatów. Wszystko, czego potrzebujesz, najpewniej masz już w domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wrzuć do bębna i włącz program o wysokiej temperaturze. Bęben będzie lśnił czystością

Nowoczesne pralki są wyposażone w program samoczyszczący. Wystarczy go włączyć, żeby bęben oczyścił się sam. Detergenty zwykle nie są do tego potrzebne. Jak wyczyścić pralkę, która nie ma takiej funkcji? To bardzo proste. Wyjmij wszystkie ubrania z bębna, a następnie wrzuć do niego dwie tabletki do zmywarki. W tabletkach do zmywarki znajdują się silne substancje myjące, w tym także kwasek cytrynowy i soda oczyszczona.

Oba składniki usuną wiązki pleśni i zanieczyszczenia z wnętrza pralki, a także pozbędą się nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z bębna. Po wrzuceniu tabletki nastaw program piorący. Temperatura powinna wynosić od 60 do 90 stopni Celsjusza. Składniki aktywne w połączeniu z wysoką temperaturą pozbędą się wszelkich bakterii i zanieczyszczeń.

Wlej do komory na proszek. Pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu

Nie masz tabletek do zmywarki? To nie problem. Możesz zastąpić je aż trzema łatwodostępnymi składnikami. Pierwszy z nich to soda oczyszczona. Wystarczy, że wsypiesz 100 g sody do przegródki na proszek i ustawisz program o najwyższej możliwej temperaturze. Soda zdezynfekuje wnętrze pralki i zneutralizuje przykre zapachy.

Drugim składnikiem jest ocet, który działa podobnie jak soda. Wlej szklankę octu do przegródki na proszek i nastaw pranie. Ocet pozbędzie się też wiązek pleśni i pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Ocet można zastąpić kwaskiem cytrynowym. Po zakończonym programie pralka będzie jak nowa. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu, a unikniesz awarii urządzenia przez lata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także