PoradyCichy zabójca w doniczce. Lepiej nie trzymać go w domu

Cichy zabójca w doniczce. Lepiej nie trzymać go w domu

Od wieków wiadomo, że jest to trująca roślina, ale wciąż stanowi popularną ozdobę w wielu domach. Difenbachia ma trujący sok, dlatego trzeba wiedzieć, jak się z nią obchodzić. Skutki zatrucia mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

trująca roślina fot. freepik
trująca roślina fot. freepik

Swoją nazwę zawdzięcza Josephowi Dieffenbachowi, który w cesarskiej Austrii był słynnym i cenionym ogrodnikiem. Trujące właściwości tej efektownie wyglądającej rośliny znano już wieki temu. Ba! Wykorzystywano je nawet, by uciszać niewygodnych świadków. Mimo że difenbachia ma trujący sok, wciąż jest popularną rośliną doniczkową. Wiele osób trzyma ją w domach, nawet nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Wyjaśniamy, jak prawidłowo się z nią obchodzić.

Difenbachia, czyli trująca roślina. Czym się charakteryzuje?

Difenbachia ma zielone liście o eliptycznym kształcie, zaostrzone na końcach. Ich kolor nie jest jednolity. Zwykle pojawiają się na nich jaśniejsze plamki (szczególnie w środkowej części), dzięki którym kwiat wygląda naprawdę efektownie. Roślina osiąga spore rozmiary. Może mieć od 80 cm do 1,2 m wysokości i potrzebuje sporo miejsca. Difenbachia wydziela trujący sok, dlatego osoby decydujące się na jej uprawę w domu powinny bardzo uważać. Roślina jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci oraz zwierząt domowych, które najłatwiej mogą się zatruć.

Difenbachia to trująca roślina. fot. Freepik
Difenbachia to trująca roślina. fot. Freepik

Difenbachia ma trujący sok. Jak uniknąć zatrucia?

Jeśli masz w domu difenbachię i nie chcesz się jej pozbywać mimo trujących właściwości, powinieneś wiedzieć, jak się z nią obchodzić. Największym błędem, jaki popełnia wiele osób, jest ustawianie doniczki z rośliną na podłodze. Oczywiście jest to najwygodniejsza opcja ze względu na jej okazały rozmiar. Niestety taka lokalizacja stwarza duże zagrożenie dla dzieci oraz zwierzaków. Trująca roślina powinna stać poza ich zasięgiem, by w żadnym wypadku nie miały z nią kontaktu. Sam również powinieneś uważać. Podczas pielęgnacji difembachii zakładaj gumowe rękawice. Uważaj, by nie dotknąć nimi oczu ani ust. Uważaj, by liście nie dotykały otarć na skórze ani ran. Po każdym kontakcie z rośliną, w tym np. przycinaniu liści, dokładnie myj ręce.

Trująca roślina powinna stać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Fot. Freepik
Trująca roślina powinna stać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Fot. Freepik

Trująca difenbachia. Jakie są objawy zatrucia?

Kiedy sok difenbachii dostanie się do ust, a dalej do układu pokarmowego, może wystąpić wiele nieprzyjemnych objawów. Trująca roślina powoduje podrażnienie i obrzęk gardła, które mogą prowadzić do problemów z mówieniem oraz oddychaniem. Objawami zatrucia są również biegunka, nudności i ogólne pogorszenie samopoczucia. Jeśli sok difenbachii dostanie się do oczu, powoduje światłowstręt, łzawienie oraz ból spojówek. Z kolei kontakt rośliny ze skórą może skutkować wystąpieniem świądu, pieczenia, pęcherzy oraz stanów zapalnych. Objawy zatrucia u zwierząt są dość podobne. Nasi pupile są narażeni na bóle brzucha, obrzęk gardła i problemy z oddychaniem, nudności oraz biegunkę. Do listy objawów należy dopisać również nadmierne wydzielanie śliny oraz utratę apetytu.

Jak reagować na zatrucie difenbachią?

Reakcja na kontakt z difenbachią powinna być natychmiastowa zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Jeśli dotknąłeś rośliny, natychmiast umyj ręce. Jeśli jej sok dostał się do oczu, porządnie przepłucz je wodą. W przypadku przedostania się trucizny do ust powinieneś przepłukać jamę ustną wodą lub mlekiem i wypluć płyn, uważając, by go nie połknąć. Jeśli te działania zostały wykonane zbyt późno lub nie przyniosły skutków i ofiara zatrucia odczuwa jakiekolwiek objawy, skontaktuj się z lekarzem. Być może konieczne będzie płukanie żołądka lub inna interwencja medyczna.