PoradyWeź przykład z Hiszpanów i Włochów! Wystarczy 20 minut, byś odzyskał energię

Weź przykład z Hiszpanów i Włochów! Wystarczy 20 minut, byś odzyskał energię

Popołudniowe drzemki mają swoich zwolenników, ale również przeciwników. Którzy mają rację? Sprawdziliśmy, czy drzemki w ciągu dnia są dobre dla organizmu i co mu dają.

Co dają drzemki w ciągu dnia? Fot. Freepik
Co dają drzemki w ciągu dnia? Fot. Freepik

Sjesta, czyli czas na popołudniowy odpoczynek (w tym drzemkę), jest praktykowana w krajach o ciepłym klimacie, m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Argentynie, Meksyku czy Brazylii. W tym czasie wiele punktów usługowych jest zamkniętych, a na ulicach robi się o wiele mniej tłoczno. Czy warto iść w ślady mieszkańców tych regionów świata i robić sobie drzemki w ciągu dnia? Podpowiadamy, co można na tym zyskać.

Po czym poznać, że potrzebujesz drzemki?

O tym, że twój organizm potrzebuje regeneracji, mogą świadczyć różne objawy. Chodzi przede wszystkim o: ból głowy, problemy z koncentracją, spadek nastroju oraz mniejszą produktywność. Jeśli jesteś rozkojarzony lub czujesz, że zaczyna brakować ci energii, to sygnały, że musisz odpocząć. Popołudniowa drzemka może być w tej sytuacji dobrym pomysłem. Jeśli będziesz postępował zgodnie ze wskazówkami lekarzy, przekonasz się, jak wiele korzyści przynosi chwila snu w ciągu dnia.

Co dają drzemki w ciągu dnia? Fot. Freepik
Co dają drzemki w ciągu dnia? Fot. Freepik

Co dają drzemki w ciągu dnia?

Zdaniem specjalistów drzemki w ciągu dnia dają wiele dobrego. Przede wszystkim pozwalają organizmowi na regenerację — dzięki nim szybko odzyskujesz energię. Poprawiają się także sprawność motoryczną oraz koncentrację. Wszystko dzięki temu, że mózg zostaje pobudzony do pracy. Kolejną korzyścią jest zmniejszenie poziomu stresu. Krótkie przerwy na sen w ciągu dnia mogą też zapobiec wielu chorobom, w tym zawałowi.

Co dają drzemki w ciągu dnia? Fot. Freepik
Co dają drzemki w ciągu dnia? Fot. Freepik

Jaka powinna być drzemka, by dała najlepszy efekt?

Aby drzemka była skuteczna, musi spełniać kilka warunków.

  • Przede wszystkim musisz zadbać o to, by drzemka nie wpłynęła na rozregulowanie twojego rytmu dobowego. Rób ją najpóźniej na 4 godziny przed pójściem spać. W przeciwnym razie możesz mieć później problemy z zaśnięciem.
  • Nie przesadzaj z długością drzemki. Lekarze wskazują, że nie powinna być krótsza niż 10 i dłuższa niż 30 minut. Optymalny czas to 20 minut. Jeśli położysz się na zbyt krótko lub zbyt długo, możesz czuć się jeszcze bardziej zmęczony niż przed drzemką.
  • Zadbaj o odpowiednie warunki do odbycia drzemki. Pokój powinien być zaciemniony i w miarę możliwości wygłuszony.